Případ ruského studenta a anarchisty Igora Ševcova se vrací před soud

Vrchní soud v Praze se začne zabývat případem ruského studenta Igora Ševcova. Ten se odvolal proti dvouletému vyhoštění z České republiky. Podle obžaloby mladík pomáhal při sprejování na zeď ruzyňské věznice. Hlídal prý okolí v době, kdy jeho známý na stěnu nastříkával nápisy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Ševcov

Igor Ševcov | Foto: Matěj Schneider | Zdroj: Český rozhlas

„Mám tady přátele, kamarády a kamarádky. Chtěl bych tady přeci jen absolvovat vysokou školu,“ řekl v dubnu po vynesení nepravomocného rozsudku Igor Ševcov.

Soudkyně Blanka Bedřichová potrestala Rusa dvouletým vyhoštěním. Usvědčila ho vlastní videonahrávka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Igora Ševcova přiblížila redaktorka Evelyna Kulíšková

„Po předchozí slovní podpoře uvězněným anarchistickým vězňům před vazební věznicí Ruzyně umožnil nerušeně napsat tlakovým spejem černé barvy na jižní zeď vazební věznice nápisy ‚Touhu po svobodě represe nezastaví‘ se znakem vykřičníku a symbolem A napsaným v kruhu a ‚Smrt státu‘ se znakem vykřičníku s křížkem. A to hlídáním přístupových cest k místu činu prostřednictvím kamery, jíž sledoval okolí a zároveň dokumentoval činnost a psychicky podporoval skandováním hesel ‚Odpor žije, boj pokračuje‘," popsala soudkyně.

Ševcov se bránil tím, že něco natáčet na kameru není trestné a jak potvrdil jeho advokát Pavel Kožoušek, odvolal se hlavně proti uloženému trestu.

„On si dělal pouze dokument a soud z toho dovodil, že pomáhal trestnému činu poškození cizí věci, což je potřísnění zdi ruzyňské věznice. Tudíž ho za to odsoudil právě k takovému trestu, který je u cizinců sice standardní, ale co do síly trestu pro něho dost velký, protože on už tady docela stabilně studuje a za jeho politický postoj ho přece nemůže soud vyhostit,“ uvedl advokát.

Podpora z univerzity

Za mladíka ze Sibiře se už dříve veřejně postavili i někteří vysokoškolští studenti a pedagogové. Tento týden v pondělí pak Ševcova oficiálně podpořila i Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

„Svobodná demokratická země respektuje mezinárodní právo a nedopouští vyhoštění osob, u nichž existuje vysoká pravděpodobnost, že budou v cílové zemi vystaveni represím a krutému zacházení. Svobodná demokratická země poskytuje prostor individuálnímu politickému přesvědčení, neboť je podmínkou pestré a vyrovnané společnosti… Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze důrazně varuje před uložením nepřiměřeného trestu svému studentovi Igoru Ševcovovi v podobě vyhoštění z České republiky do Ruské federace,“ napsal na začátku týdne proděkan Jan Bičovský na webu fakulty.

Podobné prohlášení adresoval soudu i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Také on považuje vyhoštění pro Ševcova za příliš přísný trest.

„V jeho případě i trest vyhoštění se mi zdá nepřiměřeně tvrdý, protože v případě jeho vydání do Ruska to může mít pro něj závažné důsledky. Igor Ševcov si řádně plní povinnosti studenta naší univerzity a bylo by dobré, aby při rozhodování soudu k tomu bylo přihlédnuto,“ uvedl Zima.

Původně Ševcova žalobci vinili i z útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO. Pro nedostatek důkazů ho ale soud obžaloby v tomto bodě zprostil.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme