Případ z Úřadu práce ve Frýdku-Místku

O tom, jaká pracovní doba je pro ženu s dětmi vyhovující, rozhoduje úřednice na úřadu práce. Aspoň takovou má zkušenost paní Bibiana Šimšová z Frýdku-Místku. Má čtyři děti a nejmladší z nich chodí do první třídy. Odmítla nastoupit do práce, kde by musela být až do pozdních odpoledních hodin. Úřad práce ve Frýdku-Místku ji proto vyřadil z evidence uchazečů a odebral podporu v nezaměstnanosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sám doma | Foto: Rodina

Autor 2: Paní Šimšové nabídli na úřadu práce místo pomocné síly v kuchyni. Popsala, jak jednání s budoucím zaměstnavatelem probíhalo.

Bibiana Šimšová: Zašla jsem za tím zaměstnavatelem zeptat se ho na pracovní sobu, protože mám malé děti, jestli by se šla upravit pracovní doba, protože tam bylo psané od deseti hodin do šestnácti hodin. Když jsem mu toto řekla, tak řekl, že toto neexistuje, že mě tam potřebuje od deseti hodin do těch šestnácti, a když bude potřeba, tak si mě bude nechávat tam dokonce déle. A že mu musím vyhovět. Takže jsme se nepohodli, vzal papír, napsal nevyhovující pracovní doba a víc se se mnou nebavil a odešel.

Autor 1: Po této schůzce šla paní Šimšová znovu na úřad práce za zprostředkovatelkou Petrou Horeckou.

Bibiana Šimšová: Druhý den jsem přišla, že mě nevzal a bylo tam napsané, že nevyhovuje pracovní doba. To paní Horeckou rozzlobilo a dokonce mě seřvala, že jsem se rozbrečela, s tím, že pro ni je to vyhovující pracovní doba a že ona si myslí, že to je v pořádku. Že když se mi nelíbí takovýto postup, tak že si mám zůstat sedět doma a starat se o děti. A klidně když chci, tak si mohu načerno vydělávat nebo si nějakým jiným způsobem sehnat nějaké finance.

Autor 2: Do dvou týdnů od tohoto jednání přišel paní Šimšové dopis, že je vyřazena z evidence uchazečů. Petra Horecká z úřadu práce tento krok odmítla zdůvodnit.

Petra Horecká, Úřad práce Frýdek-Místek: Obraťte se na vedení úřadu práce, ale nejsme povinni sdělovat sdělovacím prostředkům jakékoliv informace o našich uchazečích. Jestli víte, existuje zákon na ochranu osobních údajů a podle toho jednáme.

Autor 1: Ponechme stranou, že klientka paní Šimšová, jejíž údaje úřednice tak vehementně chrání, nás o celém případu informovala sama.

Autor 2: Daleko zajímavější je stanovisko Václava Kužela z ministerstva práce a sociálních věcí, který byl postupem tohoto úřadu práce minimálně zaskočen.

Václav Kužel, ministerstvo práce a sociálních věcí: Ženy v domácnosti nebo ženy s malými dětmi mají právo na lepší zacházení, což musí i úřad práce respektovat. Je to matka, musí pečovat o děti a musí mít podmínky včetně třeba i té pracovní doby.

Bibiana Šimšová: Protože ta holčička je v první třídě a s tím dítětem byste vlastně měla aspoň do těch deseti let učit, věnovat se mu. A jelikož jsem matka čtyř dětí, tak všechny čtyři mám stejně ráda a chci se jim věnovat. Já si myslím, že každá žena by měla v tomto státě mít vlastně právo vychovávat děti a chodit do té práce.

Autor 2: Lidé z ministerstva práce a sociálních věcí uvedli, že pokud bude paní Šimšová písemně jejich ministerstvo o celé věci informovat, věc prošetří. Poté, co Český rozhlas první reportáž o osudu paní Šimšové odvysílal, chtěli jsme vědět, jak bude postupovat přímo Úřad práce ve Frýdku-Místku.

Autor 1: Jarmila Krbcová, která se zabývá prostředkováním zaměstnání, však nadále tvrdí, že postupovali správně.

Jarmila Krbcová, Úřad práce Frýdek-Místek: Já jsem se na ten případ dívala, je to otázka velmi sporná, protože já se nedomnívám, že se k ní úřad choval až tak krutě. A teď je otázka, nakolik lze posoudit zaměstnání do šestnácti hodin jako vhodné nebo nevhodné.

Autor 2: Takže rozumím tomu správně, že pokud by někde pracovala do šestnácti hodin, tak vy si myslíte, že má stále ještě šanci se start o ty děti, že to jde skloubit?

Jarmila Krbcová, Úřad práce Frýdek-Místek: Já si myslím, že ano.

Autor 2: Jana Židoňová z ministerstva práce a sociálních věcí ovšem říká, že péče o děti může být důvodem na odmítnutí zaměstnání.

Jana Židoňová, ministerstvo práce a sociálních věcí: V každém případě důvodem odmítnutí nevhodného zaměstnání je péče o dítě ve věku do tří let věku, dalším důvodem vážným pro odmítnutí zaměstnání je předškolní docházka dětí nebo povinná školní docházka. Takže aby byla zabezpečena funkce té rodiny a péče o ty děti, takže to jako zákonem o zaměstnanosti ochráněno je.

Autor 1: Bibiana Šimšová je přesvědčena, že úřad práce nepostupoval správně a rozhodně ne ohleduplně.

Bibiana Šimšová: Nikde, ale opravdu nikde na úřadě pracovnice neumí jednat s lidmi. Protože si myslím, že jsou tu oni pro nás a ne my pro ně.

Autor 2: Proti rozhodnutí frýdecko-místeckého Úřadu práce se paní Šimšová mohla do 15 dnů odvolat. To ovšem bohužel nestihla. Karla Stodůlková z právního odboru úřadu práce však uvedla, že paní Šimšová si může podat odvolání i po lhůtě.

Karla Stodůlková, právní oddělení Úřadu práce Frýdek-Místek: Jakmile prostě paní Šimšová podá odvolání, i když bude po lhůtě, kterou jak říkáte nestihla, tak se to bude posuzovat jako by to bylo ve lhůtě a půjde to k odvolacím rukám. Na ministerstvu jsou oni povinni to přezkoumat, zda nedošlo k porušení zákona.

Autor 1: Jana Židoňová z ministerstva práce a sociálních věcí upřesnila postup v tomto případě.

Jana Židoňová, ministerstvo práce a sociálních věcí: Potom by se ministerstvo práce a sociálních věcí jako odvolací orgán tímto případem stejně zabývalo. A pokud by došlo k porušení právního předpisu, tak by vlastně i to právoplatné rozhodnutí na základě toho opožděného odvolání řešil a to rozhodnutí by mohl přezkoumat a zrušit. Tuhle šanci pořád ještě má. Návrh na přezkoumání rozhodnutí mimo odvolací řízení.

Autor 2: Lidé z frýdecko-místeckého Úřadu práce jsou přesvědčeni, že postupovali správně. Říkají ovšem, že rozetnout tento spor může nyní už pouze nezávislá instituce, tedy ministerstvo. Faktem je, že do této doby bude paní Šimšová stále vyřazena z evidence uchazečů a tedy nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc jak říká, její rodina kvůli tomu přišla i o sociální dávky.

Bibiana Šimšová: Jelikož jsme brali státní podporu, tak jsme o to vlastně přišli. A jelikož já jsem si ji vybrala asi jeden den předtím než mi přišlo doporučení, tak musíme celé ty 2 000 Kč vrátit zpátky. Jelikož a to nemáme, tak to budeme splácet po stokoruně. A jelikož to mám na tři měsíce, tak další dva měsíce přijdeme minimálně o další 2 000 Kč, celkově o 6 000 Kč, plus děti nedostanou na Vánoce žádný příspěvek, nedostanou na zimní ošacení příspěvek ani na školu.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

Milan Kopp, Silvie Havelková, Tomáš Piňos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme