Případná americká protiraketová základna vyvolává diskusi

Protiraketová základna, kterou Američané chtějí postavit ve střední Evropě, u nás vyvolala vlnu nevole. Proti jejímu vybudování se staví zejména lidé, kteří v regionech, kde by základna měla stát, bydlí a s umístěním základny ve střední Evropě nesouhlasí ani ekologická organizace Greenpeace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení ŘS ERINT | Foto: GlobalSecurity.org

Organizace Greenpeace považuje vybudování protiraketové základny ve střední Evropě jen za další krok ke zrychlování celosvětového zbrojení, který negativně ovlivní mezinárodní vztahy. Podle výkonného ředitele hnutí Greenpeace Jiřího Tutera navíc stavba základny může ohrozit naši bezpečnost: "To riziko pro Českou republiku, nejen pro Českou republiku, ale pro celou Evropu, by mohlo být enormní. Konec konců, svědčí o tom postoj Velké Británie. Ta základna měla být původně tam, ale Británie ji jaksi chytře posunula dál do střední Evropy."

Američané si už v Česku prohlédli všechna tři místa, která pro základnu přicházejí v úvahu - Boletice, Jince i moravskou obec Libavá. Ani její obyvatelé ze základny rozhodně nadšeni nejsou: "Já s tím tedy vůbec nesouhlasím, bojím se," říká jedna občanka. "To je pěkná kravina! Rusáky jsme vyhnali a přitáhneme sem Američany?," diví se druhý.

Ministr obrany Karel Kühnl je ale přesvědčen o tom, že by nám základna přinesla naopak větší bezpečnost a také nezanedbatelné ekonomické výhody: "Budování na našem území samozřejmě přinese zvýšenou ochranu pro Českou republiku jako takovou. Samozřejmě přinese i vedlejší efekty, třeba ekonomické. Protože taková základna toho hodně spotřebuje a při výstavbě i provozu vytvoří nepřímo řadu pracovních příležitostí."

Vedle České republiky je ale ve hře stále také Polsko. Rozhodnutí o tom, kde Američané základnu nakonec vybudují, by mělo padnout do konce srpna.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme