Případná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL bude mít zřejmě víc než 14 ministrů

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předložil lídrům hnutí ANO Andreji Babišovi a lidovců Pavlu Bělobrádkovi návrh, která strana by měla obsadit jaká ministerská křesla. O jménech možných členů vlády se podle Sobotky zatím nemluvilo, ta přijdou na řadu za čtrnáct dnů, až se šéf KDU-ČSL vrátí z USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

„S předsedy Bělobrádkem a Babišem jsme měli vlastně první příležitost ve třech diskutovat o tom, jaká by mohla být struktura vlády, jaké mají jednotlivé strany priority z hlediska delegování svých zástupců do čela ministerstev.“

„Byla to opravdu teprve úvodní diskuse, takové úplně první, zahřívací kolo. Dohodli jsme se, že se znovu na toto téma sejdeme, jakmile se pan předseda Bělobrádek vrátí ze své zahraniční cesty,“ řekl Sobotka po dnešní schůzce lídrů stran dojednávané koalice.

Z návrhu, který svým partnerům Sobotka předložil, vyplývá, že budoucí kabinet by mohl mít víc ministrů než dosud. Současná vláda má 14 ministrů a premiéra.

„Když se podíváme na koaliční vlády, které tady bývaly v minulosti, počet jejich členů se pohyboval řekněme mezi 17 až 19; nejčastější počet členů vlády byl 18. A já bych byl rád, kdyby ten počet členů vlády v zásadě nevybočoval z těch historických průměrů,“ uvedl Sobotka.

Lidovci chtějí ve vládě obsadit tři křesla, s nabídkou, kterou od šéfa ČSSD dostali, podle Pavla Bělobrádka spokojení nejsou.

„Byla to první schůzka s nástřelem eventuálního rozdělení poměrů ve vládě. Dohodli jsme se, že to nebudeme nějak dál komentovat. Každopádně na tom prvním nástřelu nebyla shoda mezi všemi třemi partnery,“ prohlásil Bělobrádek. Hnutí ANO rozdělení ministerstev po schůzce nekomentovalo.

Předsedové poslaneckých klubů možné budoucí koalice už také rozhodli o rozdělení sněmovních výborů. Ve středu si poslanci zvolí posledního místopředsedu. Vybírat budou mezi Petrem Gazdíkem z TOP 09 a šéfem hnutí Úsvit Tomiem Okamurou.

Jana Čermáková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme