Případný kolaps sociálních služeb se může dotknout 25 tisíc potřebných

Sociální péči v Česku čeká razantní omezení. Organizace varují, že kvůli nedostatku peněz může v příštích týdnech skončit až 200 zařízení, která poskytují sociální služby. Když stát včas nezasáhne, dotkne se jejich zavření až 25 tisíc postižených, seniorů a dalších potřebných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Resocializační a terapeutické oddělení v Psychiatrické léčebně Kosmonosy

Resocializační a terapeutické oddělení v Psychiatrické léčebně Kosmonosy | Foto: Tomáš Adamec

Například sociálně terapeutické dílny v Chodově a Sokolově mají peníze jen do konce června. Pak se bez jejich péče ocitnou desítky klientů včetně 20leté Míši.

„Musela jsem přijet z Tachova sem, abych žila nový začátek života, abych nemusela pořád bydlet u maminky,“ vypráví.

Přehrát

00:00 / 00:00

V sokolovském centru Mateřídouška natáčela reportérka Andrea Strohmaierová

Míša se musí naučit vše, co je pro zdravé lidi naprosto normální záležitost - domácí práce, jednání na úřadech nebo péči o sebe. Jak říká, život bez dílen a bez svých kamarádů si nedovede představit. „Zvykla jsem si, nejvíc se mi líbí keramika, vyšívání a hlavně vaření.“

Do sociálně terapeutických dílen chodí každý den. Věří, že díky této službě si bude moci najít v budoucnu i zaměstnání. „Nemám práci už dva roky. Byla jsem doma u mamky půl roku, hledala jsem, chodila jsem na pracák. Řekli, že za měsíc mi dají vědět, že mi najdou práci, ale nenašli,“ popisuje Míša.

Poskytovatele sociálních služeb píší Drábkovi, bojí se nedostatku peněz a zániku

Číst článek

V Chodově na Sokolovsku fungují dílny od roku 2009, v Sokolově se slavnostně otevřely v loňském roce. V letošním možná budou bez slavnosti uzavřené. Pro některé rodiny by to byl velký problém, potvrzuje zástupce ředitele denního centra Mateřídouška, pod které dílny patří, Pavel Bráborec.

„V momentě, kdy by klientu nemohli využívat služeb sociálně terapeutických dílen, tak by samozřejmě museli zůstat doma. Naší snahou je nabídnout pečujícím rodinám takovou podporu, aby mohly žít běžným způsobem života, to znamená, aby maminka a tatínek mohli chodit do práce a jejich synek nebo dcerka s postižením mohli využívat potřebnou službu, která jim pomáhá v tom, aby se rozvíjeli, zdokonalovali a učili se,“ vysvětlil.

Denní centrum Mateřídouška není jedné, které očekává kvůli financím potíže. Jde také o azylové domy nebo domy pro matky s dětmi. V Karlových Varech bylo zrušeno sociální poradenství v rámci Farní charity. Na seznamu je asi 17 zařízení.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme