Případy možných odposlechů poslanců se množí. Začíná skandál?

Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím chce, aby policie prohlédla všechny kanceláře ODS kvůli údajnému odposlechu: "Já jsem přesvědčený, že se nemůže už jednat o náhodu a zřejmě někdo dává poslancům ODS najevo, že jsou odposloucháváni". Po šéfovi poslanců ODS Vlastimilu Tlustém totiž oznámil další poslanec za ODS Jan Klas, že i on byl odposloucháván. A do třetice: poslankyně Zdeňka Horníková z ODS později uvedla, že před měsícem se jí stalo něco podobného. Dosavadní šetření neprokázalo odposlech ze strany státu. Experti na telekomunikační techniku však nevylučují i omyl při manipulaci s mobilním telefonem. S tím ale poslanci nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mobil v ruce

mobil v ruce

Den po obdobném případu Vlastimila Tlustého dostal poslanec Klas dvě hlasové zprávy, na kterých byl záznam jeho rozhovoru s asistentkou. Klas je předsedou sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky, členem parlamentního branného výboru a už učinil první kroky.

"Volal jsem předsedu komise pro kontrou operativní techniky policie kolegu Bílého a požádal ho, aby učinil přes víkend všechny možné kroky. To znamená, zda úpožádal policii a zodpovědné pracovníky o kontrolu poslanecké kanceláře, zda v něm není instalován odposlech," řekl Radiožurnálu Klas.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Klas k možnému odposlechu

Jan Klas v pátek pozdě večer obdržel na svůj mobil krátkou textovou zprávu od společnosti Eurotel, že má v hlasové schránce dva vzkazy. V prvním byl zaznamenán "neurčitý šramot". Ve druhém bylo ale slyšet mužský a ženský hlas. Klase má pocit, že by to mohl být úryvek z rozhovoru, který vedl se svou asistentkou ve své kladenské poslanecké kanceláři v pondělí 17. února.

Na už druhý případ údajného odposlechu reagoval předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím. Požádá ministra vnitra Stanislava Grosse o policejní prohlídku všech kanceláří poslanců a senátorů ODS. Podle dosavadního vyšetřování se odhaduje, že případy předsedy poslanců ODS Vlastimila Tlustého a předsedy sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jana Klase by mohl být stejné. Znamená to, že by mohlo jít o nelegální odposlech. Jak řekl Radiožurnálu Jan Vidím, podobná shoda událostí už nemůže být náhoda: "Já jsem přesvědčený, že se nemůže už jednat o náhodu náhodu a zřejmě někdo dává poslancům ODS najevo, že jsou odposloucháváni. Proto by měl ministr vnitra zajistit prohlídku poslaneckých a senátorských místností ODS".

Jak ale Radiožurnálu Jan Vidím současně řekl, branný výbor se kvůli údajným odposlechům zatím scházet nebude. "K dnešnímu dni se neprokázalo, že by tím, kdo ten případný odposlech provádí, je státní moc. Naopak ukazuje se, že ani policie ani speciální služby žádný z těch případů neodposlouchávaly. Proto se ani náš výbor nebude tímto zatím tématem zabývat. Pochopitelně, kdyby se případy stupňovaly, bude jednat", poznamenal pro Radiožurnál Vidím.

Policie prohledala Klasovu poslaneckou kancelář v Kladně.Žádné odposlouchávací zařízení neobjevila.

Údajně odposlouchávaní poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Klas používají mobilní telefony operátora Eurotel. Mluvčí společnosti Jan Kučmáš Radiožurnálu řekl, že záznam v hlasových schránkách si poslanci mohli nahrát omylem sami. "Pokud zavoláte svoje vlastní telefonní číslo a máte nastavenu hlasovou schránku - přesměrování při obsazeném hovoru, pak si vlastně zavoláte do své hlasové schránky a zaznamenáte to, co se kolem děje. Další možností je, že zavoláte do jiné hlasové schránky, na jiné telefonní číslo, které je v tom momentu nedostupné. Nahrajete vzkaz, pokud ten není vyzvednut, vrátí ho hlasová schránka během několika dní do vaší schránky," zdůraznil Kučmáš. Poslanci se ale nedomnívají, že by jejich kauzy vznikly právě tímto způsobem.

O několik hodin později v sobotu v podvečer také poslankyně Zdeňka Horníková z ODS oznámila, že před měsícem se jí stalo něco podobného jako jejím dvěma stranickým kolegům Vlastimilu Tlustému a Janu Klasovi. Vzhledem k tomu, že Horníková je už třetím poslancem ODS, jemuž se taková věc stala, zvažuje předseda branného výboru dolní komory Jan Vidím, zda nepožádá o schůzku ministra vnitra Stanislava Grosse.

První případ byl zveřejněn v pátek. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tehdy oznámil sněmovně, že byl ve své poslanecké kanceláři v Rakovníku odposloucháván. Případem se zabývali poslanci z komise pro kontrolu použití operativní techniky Policie České republiky. Výsledek? Policejní složky ani české civilní a vojenské zpravodajské služby Tlustého neodposlouchávaly.

Také Vlastimil Tlustý dostal SMS zprávu, aby si vybral svou hlasovou schránku, kterou prý běžně nepoužívá. Rozdíl je v tom, že upozornění přišlo o den dříve než Klasovi. Tam zjistil, že mu byla zaslána nahrávka jeho rozhovoru, který měl ve své rakovnické kanceláři. Poslanec požádal o pomoc příslušné vyšetřovací orgány. Sám nechápe, proč zprávu dostal.

Na údajném odposlechu mobilního rozhovoru poslance ODS Vlastimila Tlustého se nepodílely žádné státní orgány. Tento výsledek šetření celé záležitosti potvrdil Radiožurnálu premiér Vladimír Špidla. "Všechny informace, které mám k dispozici, včetně stanoviska zástupce ředitele BIS, říká: Ne, není to akce kontrarozvědky.

"Také šéf poslanecké komise Jiří Bílý, ministr vnitra Stanislav Gross a předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím později uvedli, že policejní složky ani české civilní a vojenské zpravodajské služby neodposlouchávaly předsedu poslanců ODS Vlastimila Tlustého.

"Naše složky mohou nasazovat takovouto techniku výhradně na základě rozhodnutí předsedy Vrchního soudu a provádí to pro nás orgány Policie ČR, naše orgány nedisponují samostatnou odposlechovou technikou. Vzhledem k tomu, že k takovýmto věcem musím ještě dávat osobní souhlas, tak jsem si jist, že naši lidé to nemohli v žádném případě být," uvedl ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který odpovídá za vojenské zpravodajství.

"Jsem rád, že Policie ČR v této věci ´nejede´. Policie bude od tohoto okamžiku šetřit tuto věc jako podezření ze spáchání trestného činu a bude samozřejmě všechno prověřováno," konstatoval ministr Stanislav Gross.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme