Připomínáme si Den válečných veteránů

Nejen Česko si dnes připomíná oběti a hrdinství legionářů, bojovníků z 2. světové války a také novodobých účastníků zahraničních misí. Den válečných veteránů sice připadá až na sobotu, slaví se ale už dnes na pražském Vítkově a Vítězném náměstí v Dejvicích. Ministr obrany a náčelník generálního štábu vyznamenají vybrané vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kladení věnců | Foto: Miroslav Konvalina

Mnozí z dvanácti tisíc českých veteránů ale potřebují hlavně sociální pomoc. Podle ředitele personální sekce ministerstva obrany Vladimíra Lavičky Česká republika nemá v péči o ně velkou tradici. Ministerstvo obrany se ale snaží to změnit.

"Děláme mnoho. Ať už se jedná o dotace na pobyt válečných veteránů v Domu péče o válečné veterány, ať už se jedná o různá příspěvky v lázeňských zařízeních. A po Novém roce plánujeme vytvořit při Ústřední vojenské nemocnici v Praze 20 sociálních lůžek," uvedl Lavička.

Den válečných veteránů připomíná uzavření příměří mezi státy Dohody, tedy Francií, Ruskem a Británií, a Německem, jímž v roce 1918 skončila první světová válka. Ta jako vůbec první konflikt v dějinách zasáhla téměř celý svět. Bojovalo se ve třech světadílech, na všech mořích a konflikt postihl 38 států. Na bojištích zahynulo téměř deset milionů vojáků, v důsledku válečného strádání navíc zemřelo zhruba dvakrát tolik civilistů.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme