Připomínáme si památku obětí holocaustu

Připomínáme si Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Před 65 lety svět zjistil, co se dělo za zdmi koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie dětských vězňů po osvobození Osvětimi | Foto: Archiv

Právě 27. ledna 1945 totiž Sovětská armáda tento největší nacistický tábor osvobodila. Od roku 2005 si tento Mezinárodní den památky obětí holocaustu připomíná celý svět. V Praze se vzpomínalo v budově Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pietního shromáždění k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu se zúčastni i redaktor Z. Zykmund

Několik desítek lidí, kteří holocaust přežili. Dále čeští politici, velvyslanci a představitelé různých sdružení a společenství. Ti všichni přišli na slavnostní setkání do senátu. Mezi politiky byl třeba premiér Jan Fischer, který se zamyslel nad holocaustem jako čistým zlem.

Mezi těmi, kteří přežili, byl historik Toman Brod. Z Terezína ho nacisti poslali do Osvětimi, kde se dostal do rodinného tábora, což pro něj bylo štěstí v neštěstí. Nejsilnějším zážitkem pro něj zůstalo setkání s těmi, kteří šli na smrt, aniž to ale sami věděli: "Proti nám jde průvod žen s dětmi na rukou. Mladé ženy. My jsme se zastavili - a ta hrůza, že víme, co je čeká. Ale oni netuší, jdou jako na procházku..."

Člověk měl v koncentračním táboře posunuté vnímání. Měřítka toho, co je normální, byla nastavená úplně jinak, vysvětluje Toman Brod: "Chápali jsme to jako, že se to tam děje. Tu hrůzu si člověk uvědomil až po letech. Zažívá ji teď."

Víc než milion lidí našel v Osvětimi-Březince smrt. Dohromady nacisté zavraždili okolo šesti milionů Židů.

Milan Kopp, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme