Připomínáme si výročí činu Jana Palacha

Před jedenačtyřiceti lety se na protest proti sovětské okupaci Československa upálil student Jan Palach. Jednadvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se stal symbolem odporu proti komunistické moci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace sochy Pocta Janu Palachovi, Mělník

Instalace sochy Pocta Janu Palachovi, Mělník | Foto: Městská policie Mělník

Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a tehdejší společenské situaci se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Na následky těžkých popálenin zemřel 19. ledna v půl čtvrté odpoledne. Svým činem chtěl vyburcovat lidi z letargie a probudit v nich snahu bojovat o vlastní osud.

"Dnes kolem 15. hodiny se na Václavském náměstí těžce popálil jednadvacetiletý J. P., student filozofické fakulty," - tak informoval 16. ledna 1969 Československý rozhlas ve zprávách o události, kterou chtěl student filozofické fakulty Jan Palach nejspíš lidem sáhnout do svědomí.

Palachův čin našel naplnění v lednu 1989. V týdnu, kterému se začalo říkat Palachův, si lidé jeho oběť připomněli silněji, než kdy předtím. Vlna protestů vystrašila komunistický režim, který v listopadu 89 nakonec padl.

Palachův odkaz zněl i za hranicemi

Po Palachově činu následovala vlna dalších sebevražedných pokusů mladých mužů nejen u nás, ale také v Rumunsku, na Ukrajině nebo v Itálii. Tam se v roce 1970 upálil řecký student Kostas Georgakis. Inspirován Palachem chtěl upozornit na diktátorskou vládu tehdejší vojenské junty v Řecku.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme