Připomínáme si výročí upálení Mistra Jana Husa

Státním svátkem si dnes připomínáme odkaz středověkého reformátora mistra Jana Husa. Tento zastánce pravdy byl při církevním koncilu v Kostnici roku 1415 prohlášen za kacíře a upálen. Na Husovu odkazu vyzdvihují současní protestanti jako živé momenty jeho stálý zřetel k autoritě Písma, svobodu svědomí, ochotu držet se pravdy, nedogmatickou otevřenost a životní opravdovost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hus před koncilem kostnickým

Jan Hus před koncilem kostnickým

Zásluhy Jana Husa o obnovu středověké církve připustil v posledních letech i Vatikán a papež Jan Pavel II. vyjádřil v roce 1999 lítost nad jeho krutou smrtí. Na Mistra Jana dnes vzpomenou při různých akcích Církev československá husitská, evangelíci, ale i další protestanti.

Za jeho pokrokové názory církev označovala Jana Husa za kacíře. Výrazněji se zapojil do univerzitního života a s některými dalšími osobnostmi dosáhl roku 1409 vydání Kutnohorského dekretu, tedy listiny omezující vliv cizinců na pražské univerzitě.

Z Husova díla jsou známy především traktáty. Pro církev psal latinsky, pro prostý lid česky, jednoduchým a přístupným jazykem. Hus požadoval návrat k chudé církvi, za což na něj byla uvalena klatba. 6. července roku 1415 byl Mistr Jan Hus upálen na hranici v Kostnici na jihozápadě Německa.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme