Připomínáme si výročí vyhlazení Lidic

Před 60 lety - 10. června 1942 byly přepadeny a zničeny Lidice u Kladna. 173 muži byli na místě popraveni, ženy odvezeny do koncentračních táborů, většina dětí zahynula v plynových komorách. Zachránilo se jen 17 těch, které byly určeny k převýchově. Mezi nimi byla i paní Marie Šupíková, které bylo v době zatčení 10 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Lidice

Obec Lidice | Foto: Archiv ČRo

Vyhlazení Lidic před 60 lety nepřežilo 340 občanů vesnice. Zpátky domů se po válce vrátily pouze 143 ženy a 17 dětí. Byla mezi nimi i tehdy jedenáctiletá Věra Čepelová, kterou zachránilo to, že byla dána na převýchovu do Německa. Domů se vrátila až jeden a půl roku po konci války, a stejně jako ostatní lidické děti už neuměla Česky.

Vzpomíná na hrůzu noci, ve které jí její maminka musela rychle obléknout a pak byly odvedeny do Horákova statku, kde lidé čekali celou noc. Ráno nacisté oddělili od rodin všechny muže starší patnácti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šupíková o vyhlazení Lidic

Z dětí přežily jen ty, které byly poslány na převýchovu do německých rodin. Tehdy byl mezi nimi i současný starosta Lidic Václav Zelenka: "Dostal jsem se jako ostatní děti, které byly vybrány na poněmčení, nejdřív do dětského tábora Puškow, kde jsem byl až do podzimu 44. Potom jsem byl převezen do Oberweisu do rakouských Alp, kde to byl takový ten echtovní hitlerovský dětský tábor. V té době bylo vybráno asi 7 děvčat a dva kluci a měli jsme to štěstí, že jsme to spolu táhli až do února 45, kdy já jsem byl dán do německé rodiny."

V neděli si památku obětí připomnělo přes 2000 lidí. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček na manifestaci mimojiné odmítl otevírání otázky Benešových dekretů. "Se slušnými, demokraticky smýšlejícími příslušníky německého národa nás nemusí nikdo smiřovat," zdůraznil.

Lidice vypálili nacisté 10. června 1942 za údajnou spolupráci místních obyvatel s výsadkáři, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pozdější bádání tuto spolupráci neprokázala. Při vyhlazovací akci srovnali fašisté se zemí všech 102 domů, 173 mužů na místě popravili a ženy s výjimkou jedenácti odvezli do koncentračních táborů. Celkem 82 dětí skončilo život v plynových komorách, devět jich bylo dáno na převýchovu do německých rodin.

Reportáž z Lidic si můžete přečíst v tomto příspěvku: Likvidací Lidic se Němci chlubili

Marek Janáč, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme