Připomínáme si vznik samostatného Československa

Česko si připomíná 84. výročí založení samostatného československého státu. Večer předá prezident Václav Havel na Pražském hradě několik desítek státních vyznamenání. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek zahájil v poledne v Národním muzeu slavnostní shromáždění k výročí vzniku Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oslavy 28. října | Foto: Otto Ballon Mierny

Řečníci na něm ocenili odkaz první republiky i perspektivy pro demokratickou společnost v rámci Evropské unie. Místopředseda vlády Pavel Rychetský zdůraznil potřebu navázat na stát, na jehož formování se podílel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Přes půl tisíce vojáků základní služby sloužících v Praze a v Litoměřicích složilo na Hradčanském náměstí vojenskou přísahu. Jejich slibu přihlíželi nejen jejich blízcí, ale i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ten se krátce poté v Trůním sále Pražského hradu zúčastnil i povýšení důstojníků české armády. Jmenování do generálských hodností se však kvůli nemoci nezúčastnil prezident Václav Havel.

Šestašedesátiletý Havel měl ke státnímu svátku na programu řadu akcí, které ale kvůli zdravotním problémům zrušil. Večer ale přesto na Pražském hradě předal několik desítek vyznamenání.

Stovky lidí využily možnosti prohlédnout si prostory Poslanecké sněmovny i Senátu.

V Praze se 28. říjen obešel od očekávaného střetu mezi nacionalisty a anarchisty.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme