Lidé si v Praze připomněli oběti hladomoru na Ukrajině. Akce se celosvětově účastní více než 60 měst

Několik desítek lidí si v sobotu odpoledne na Václavském náměstí připomnělo 90. výročí hladomoru na Ukrajině. Při jednom z hladomorů, které postihly zemi v první polovině 20. století, zahynuly podle odhadů miliony lidí. Pořadatelé sobotního shromáždění v Praze připomínali paralelu tehdejšího stalinského režimu s Ruskem Vladimira Putina, které v únoru vtrhlo na Ukrajinu, a vyzývali, aby lidé na tehdejší ani dnešní utrpení Ukrajinců nezapomínali.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na Ukrajině si připomínají hladomor

Pomník obětem ukrajinského hladomoru v Kyjevě (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Sobotní připomínku pořádala iniciativa Hlas Ukrajiny spolu s velvyslanectvím Ukrajiny v Praze a dalšími iniciativami. Akce se podle nich celosvětově účastní více než 60 měst.

„Stalinský teror na Ukrajině a cílená genocida tamního obyvatelstva, kterou si dnes připomínáme, patří k nejhrůznějším zločinům 20. století. Současné barbarské útoky Putinova režimu na ukrajinské civilisty na ně v lecčems navazují,“ uvedla v projevu připraveném organizací Paměť národa Julie Levková.

„Mohou vás mrzačit raketami, nechat bez tepla a tekoucí vody, ale nikdy vám nevezmou vaši svobodu a důstojnost, hodnoty, za které prostě stojí bojovat,“ řekla přítomným, z nichž většina měla na sobě ukrajinskou vlajku a nápisy připomínající oběti hladomoru i současné války.

Na Václavském náměstí dnes byl i stánek, kde si lidé mohli prohlédnout to, co lidé za hladomoru jedli, aby přežili, třeba placky ze slupek od brambor. Výstava vyprávěla o příčinách, průběhu a následcích hladomoru na Ukrajině.

O počtu obětí hladomoru se dodnes vedou spory. Ukrajina zažila ve 20. stoletím přinejmenším tři hladomory - v letech 1921 až 1923, v letech 1932 až 1933 a 1946 až 1947.

Hladomor z 30. let pokládají ukrajinské úřady za genocidu. Podle některých historiků jej cíleně způsobila politika sovětského diktátora Josefa Stalina.

Během 17 měsíců tehdy přišlo podle různých odhadů o život od 1,8 milionu až po deset milionů lidí, přičemž většina odborníků se přiklání k názoru, že hlady zemřelo okolo tří milionů až 3,5 milionu lidí.

Podle ukrajinských zdrojů hladomor 20. let postihl jih Ukrajiny i Kubáň a Povolží v Rusku; hladem tehdy trpělo podle odhadů na osm milionů rolníků. Hladomor ve 40. letech zase způsobil vývoz zrní k novým spojencům, rovněž postižených neúrodou: Polsku, Československu a Rumunsku.

V hladovějících oblastech Ukrajiny a Moldavska byly tehdy zaznamenány desítky případů kanibalismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme