Připomínky k církevním restitucím dostal vládní výbor jen od dvou stran

Poslanci už poslali vládě své připomínky k nesrovnalostem při vydávání majetku církvím. Řešit je má příští týden vládní výbor pro církevní restituce. Politici z hnutí Úsvit a KSČM před dvěma měsíci na mimořádné schůzi sněmovny tvrdili, že se při vracení majetku v některých případech porušuje zákon. Žádné konkrétní případy, které by to dokazovaly, ale vládnímu výboru nepředložili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Překrásný interiér kostela sv. Václava ve Staré Boleslavi | Foto: Josef Šmejkal

Předseda KSČM Vojtěch Filip v červenci upozorňoval, že církve mohou kvůli špatnému postupu úřadů získat i majetek, na který nemají nárok.

„Dochází k určitým excesům, které bychom neměli jako zákonodárci v rámci kontroly exekutivy pominout,“ řekl před dvěma měsíci Filip.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní výbor už má připomínky poslanců k církevním restitucím. Příklady porušení zákona v nich nejsou. Podrobnosti zjišťoval Nikola Bojčev

Na konkrétní chyby úředníků měli poslanci upozornit vládní výbor pro restituce. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD slíbil, že podněty nechá prověřit. Jenže podle tajemníka výboru Jiřího Gaňa nakonec dorazily jen dva dopisy.

„Dva dopisy, nebo alespoň já mám k dispozici dva dopisy od dvou poslaneckých klubů. Jsou tam konkrétní podněty třeba k výkladům, ale nějaké úplně konkrétní případy tam nejsou,“ upřesnil.

Své podněty výboru adresovalo třeba hnutí ANO. Navrhuje v nich například zřídit k restitucím internetové stránky.

Dopis poslalo i vedení hnutí Úsvit. Jeho poslanec Radim Fiala tvrdí, že má signály o porušování zákona. A to při vydávání majetku církvi v jižních Čechách. Ani Úsvit ale konkrétní případ neuvedl.

„Samozřejmě kdybychom měli indicie o tom, že se tak děje nějakým masivním způsobem, tak bychom hned podali trestní oznámení. Ale my jsme to řešili v té preventivní rovině,“ vysvětlil Fiala.

Komunisté na výbor neposlali nic. O svých připomínkách chtějí jednat přímo v Poslanecké sněmovně.

Církve celkem poslaly státu přes šest tisíc žádostí o vrácení majetku. Ve zhruba pětině případů se už s úřady na vydání dohodly.

Nikola Bojčev, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme