Připomněli jsme si výročí upálení Mistra Jana Husa

Věřící reformačních a nekatolických církví si připomněli 586. výročí upálení kazatele Jana Husa. Protestantské církve připravily řadu shromáždění na různých místech - nejen v Husově rodišti Husinci a v Praze v Betlémské kapli, ale například také ve skalách Českého ráje, kde se během let rekatolizace scházívali tajní evangelíci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrt českého reformátora Jana Husa si už ve čtvrtek připomněla stovka účastníků pouti na hrad Krakovec na Rakovnicku. Každoročně ji pořádá Církev československá husitská. Krakovec byl posledním Husovým útočištěm před jeho cestou na kostnický koncil.Tam měl obhajovat své reformní názory. Namísto toho byl uvězněn a 6. července 1415 upálen. Podle rakovnického faráře Církve československé husitské Oldřicha Horka vznikla tradice krakoveckých církevních poutí v roce 1921, přerušil ji ale nacistický a poté i komunistický režim. Pouť se znovu uskutečnila až v roce 1991.

Jak řekla ve vysílání ČRo 1 - Radiožurnálu mluvčí Československé církve husitské Hana Tonzarová, Mistr Jan Hus je tou osobností našich dějin, která v sobě soustřeďuje víc dimenzí, nejen náboženskou. Připomněla, že Hus kázal v Betlémské kapli od roku 1402 a snažil se vysvětlit i uvést v život ideály vlstní každému člověku, jako je láska a pravda.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme