Příprava krácení daně by měla být trestná. Změnu zákona projedná vláda

Vyšší tresty za krácení daně by měla přinést novela trestního zákoníku, kterou dnes projednají členové vlády. Nově by pak mělo být krácení daně trestné i ve stadiu pokusu. Ministerstvo spravedlnosti si od návrhu slibuje efektivnější postih těchto skutků, a to i v oblasti černého trhu s lihovinami nebo cigaretami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoučtí celníci objevili při rozsáhlých kontrolách kvůli otravám metylalkoholem v jedné z provozoven v Olomouci 113 lahví lihovin bez kolku | Zdroj: ČTK

Příkladem trestného činu krácení daní a jeho možných důsledků je metanolová aféra. Nově by se měla trestat i příprava k tomuto činu.

Dosud, když policisté našli třeba pohromadě falešné etikety a velké množství lahví, nemohli zasáhnout. Museli by počkat, až podvodníci pančovaný alkohol prodají a stát oberou na dani. To by se tedy mělo změnit.

„Zavedení trestnosti přípravy trestného činu krácení daně má podpůrný efekt, neboť nedovolená výroba lihu je obvykle motivována právě daňovými úniky,“ vysvětluje náměstek ministra spravedlnosti pro legislativu František Korbel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová zjistila, jaké změny by měla přinést novela trestního zákoníku

„Příprava krácení daně může spočívat v tom, že ještě před splatností daně pachatel opatřuje určité podklady nebo činí úkony, které následně hodlá zneužít k obejití nebo vyloučení své daňové povinnosti. Nicméně stále má pachatel možnost, aby daň ve lhůtě zaplatil, a s tím samozřejmě trestnost přípravy zaniká,“ dodal.

Novela trestního zákoníku také zavádí vyšší tresty za krácení daně. Pokud pachatel způsobí škodu nejméně půl milionu korun, hrozí mu deset let vězení namísto původních osmi. U škody dosahující pěti milionů korun se trestní sazba zvyšuje z deseti na dvanáct let odnětí svobody.


Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme