Výběr z médií: podvodné přípravky na hubnutí, očkování zvířat a zastaralá hasičská vybavení

Sobotní Mladá fronta Dnes upozorňuje na rostoucí počet podvodných přípravků slibujícíc rychlé zhubnutí na českém trhu. Víkendová příloha Lidových novin obsahuje informace o budoucím očkování zvířat proti covidu-19. Deník píše o zastaralém vybavení dobrovolných hasičů a Právo popisuje objevy českých vědců ve výzkumu rakoviny prsu. Více se dočtete v sobotním výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mláďata zatím ještě nemají jména

Očkování proti koronaviru by se mohlo týkat i kočkovitých šelem v zoologických zahradách, ilustrační foto | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Mf Dnes

Na českém trhu přibylo po Vánocích přípravků slibujících rychlé hubnutí. Často jde ale o podvod. A některé tablety nebo programy můžou dokonce poškodit zdraví – píše o tom sobotní Mladá fronta Dnes. Firmy tyto produkty nabízejí jako doplňky stravy. Lidé by si proto měli dávat pozor na volně dostupné přípravky, které slibují léčivé nebo zázračné účinky, nebo na podezřelý nebo chybějící kontakt na prodávajícího.

Větší počet falešných přípravků a programů na hubnutí v posledních letech potvrdila Mladé frontě DNES i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ta se přitom nevěnuje jenom doplňkům určeným pro hubnutí, ale třeba i těm pro lepší imunitu nebo klouby. A podíl „šmejdů“ je vysoký u všech doplňků stravy – v minulém roce kontrolou neprošlo 27 procent přípravků, o rok předtím dokonce 34.

Lidové noviny

Výběr z médií: více rozsudků online, nové koleje pro studenty v Jihlavě a žádosti o distanční výuku

Číst článek

Covid-19 mohou dostat i zvířata. Obvykle nemají vážný průběh nemoci, přesto pro ně vzniká speciální očkování. Takový je titulek víkendové přílohy Lidových novin. Například pro kočkovité šelmy v zoologických zahradách nebo norky chované v kožešinových farmách může být nákaza koronavirem i smrtelná. Vědci se mimo to také obávají šíření koronaviru u zvířat ve volné přírodě. 

Podle epidemiologů totiž hrozí přenesení viru z člověka na zvířata a z nich zpět na lidi. Jenže při změně hostitelského druhu vzniká spousta mutací – a na ty by lidé nemuseli být připraveni, fungovat by proti nim nemuselo ani očkování.

Ochránci zvířat se pak obávají přenosu viru na volně žijící gorily nížinné. Nekontrolované šíření by totiž mohlo poškodit jejich populaci. Lidové noviny připomínají, že těchto goril na celém světě zbývá jen asi 5 tisíc.

Deník

Dobrovolní hasiči jezdí k požárům zastaralými vozy, na nové totiž nemají peníze. To je jedno z témat sobotního vydání Deníku. Například ze všech používaných vozidel CAS – cisternových automobilových stříkaček – potřebuje výměnu za nové víc než polovina. Jejich maximální životnost je totiž 20 let, většina z nich ale přesluhuje o pět i víc roků.

Na zastaralost techniky dobrovolných hasičů dlouhodobě upozorňuje i Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky ČR. Podle posledního odhadu by teď bylo k modernizaci vozů dobrovolných hasičů potřeba téměř 14 miliard korun. Loni jim na to stát z rozpočtu přispěl 310 milionů, letos je podle Deníku v návrhu o 200 milionů víc.

Právo

Světový výzkum rakoviny prsu se posunul o krok dál i díky vědcům z Česka. Právo se věnuje projektu, na kterém se podílel Masarykův onkologický ústav v Brně a Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity. Výzkum totiž odhalil, jak funguje protein nazvaný AGR2 v těle lidí s rakovinou. Konkrétně: na jaké další proteiny se váže a co všechno v buňkách ovlivňuje. Jejich závěry využijí onkologové pro další výzkum léčby nádorových onemocnění.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme