Přípravky vyrobené z konopí nebudou hradit zdravotní pojišťovny. Prý neléčí

Léčivé konopí neléčí, rozhodl český Státní ústav pro kontrolu léčiv. Přípravky vyrobené z konopí si tak budou muset hradit pacienti sami bez účasti zdravotních pojišťoven. Podle kritiků rozhodnutí hrozí, že na ně nemocní lidé nebudou mít. Zákon o léčebném konopí navíc schválil parlament pohodlnou většinou a podpořila ho i řada lékařů a profesních sdružení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana, konopí | Foto: Ted S. Warren | Zdroj: ČTK

Čerstvě vydané opatření Státního ústavu pro kontrolu léčiv říká, že není doložená účinnost léčiv z konopí. Mluvčí ústavu Lucie Šustková upozorňuje, že rozhodnutí ještě není definitivní.

„Dle správního řádu může k tomuto návrhu jakákoli osoba, jejíž práva, povinnosti nebo zájmy mohou být opatřením obecné povahy přímo dotčeny, uplatnit ústavu písemné připomínky, a to do 15 dnů ode dne vyvěšení návrhu na úřední desce ústavu,“ informuje.

Rozhodnutí ústavu považuje za chybu například senátorka Alena Gajdůšková z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana se zajímal o další možný osud léčebného konopí

„Pokud to nebude dopláceno z veřejného zdravotního pojištění, tak je to luxusní lék. Tak je to prostě nedostupné, zvláště pro ty, kteří to nejvíce potřebují, což jsou většinou starší lidé a také lidé těžce nemocní, kteří ten příjem v podstatě nemají,“ tvrdí.

Na konopný lék čeká i Vojtěch Černý z Plzně, kterému lékaři diagnostikovali před čtyřmi lety roztroušenou sklerózu.

„Léčil jsem se normálními kortikoidy, ta léčba není vůbec příjemná. Momentálně je v konopí prozkoumáno zhruba 110 aktivních látek, u kterých je prokázáno, že mají léčivé účinky. Určitě by to byl přínos pro každého nemocného, nemluvě o tom, že konopí jako takové má tlumivé účinky proti bolestem,“ vysvětluje.

Léčivé účinky dokazují desetitisíce studií

Podle námitek odpůrců verdiktů ústavu je ale po celém světě už 32 tisíc studií, které léčebné účinky konopí potvrzují. Poukazuje na to i drogový epidemiolog a spolutvůrce zákona o léčebném konopí Tomáš Zábranský z Univerzity Karlovy.

„Protože celý ten proces byl jen a pouze o tom, že konopí a přípravky z něj mají pro řadu stavů, především bolestivé a křečové, prokazatelné a velmi blahodárné léčebné účinky. A třeba i těch 60 tisíc lidí, kteří podepsali petici a z nich tak pětina je pacientů, která se dnes léčí nelegálně, toto mohou potvrdit,“ říká.

Hodlá proto rozhodnutí úřadu napadnout. „Těch 32 tisíc studií, které prokazují léčebné účinky, jsme si nevymysleli. Jsou z recenzovaných vědeckých časopisů, to je důvod, proč se léčí všude v zemích kolem nás. Pro mě je to trošičku nepochopitelný pokus, který je vyargumentován něčím, co je v naprostém v rozporu s vědeckým poznáním,“ dodává Zábranský.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Petr Sehnoutka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme