Připravovaná novela zákona o státním občanství je podle některých příliš přísná

Poslanecká sněmovna projednává návrh nového zákona o státním občanství. Zavádí například možnost dvojího občanství. Některé organizace pracující s migranty jej ale považují za příliš přísný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Návrh zákona dnes schválil ústavně právní výbor sněmovny a doporučil jeho přijetí.

„Novela přináší negativní i pozitivní změny,“ uvedla Magda Faltová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty. Za pozitiva označila možnost dvojího občanství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech získat české občanství mluvili Magda Faltová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty a dcera vietnamských migrantů Ngo Thi Quynh Nga

„Jsou tam podle našeho názoru zpřísňující podmínky. Týká se to zavádění nové zkoušky ze znalostí ústavního systému, kulturních a historických znalostí. A podmínky, které se týkají prokazování prostředků a příjmů žadatele o státní občanství.“

Faltová také připomněla, v mnoha zemích je přístup ke státnímu občanství jednodušší. Případné přijetí podle ní může ovlivnit rozhodování pro více kvalifikované migranty. „Je možné, že Česká republika bude ztrácet cizince, kteří by mohli být obohacením společnosti.“

Dopis sněmovně

Na poslance se v souvislosti se zákonem obrátilo také asi 40 potomků převážně vietnamských imigrantů, kteří zákonodárce vyzvali k několika změnám. Jednou z autorek dopisu je Ngo Thi Quynh Nga.

Dosud si o státní občanství nepožádala, odrazovaly jí totiž zkušenosti jejích vrstevníků. „Většina žádostí byla zamítnuta s odůvodněním, že nejsou dostatečně integrováni do společnosti, nebo jsou finančně závislí na rodičích.“

Jak řekla, autoři dopisu požadují od zákonodárců, aby české občanství mohli získat prohlášením. „Do teď jsme mohli žádat o občanství pouze udělením. A prohlášením hlavně pro migranty, kteří jsou v České republice od svých 10 let a do svých 21 let zažádají o české občanství.“

České občanství má pro Ngo Thi Quynh Nga velký význam. „Chtěla bych se vyjadřovat k věcem, které se týkají nejen mě, ale celé české společnosti. V poslední době mě hrozně mrzelo, že jsem nemohla jít volit.“

Milan Kopp, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme