Připravte se na tropické teploty, varují meteorologové. Hrozí i požáry

Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami. Podle předpovědi neklesne rtuť teploměru pod tropickou třicítku. V neděli vystoupají teploty na 36 stupňů, v pondělí ještě o stupeň výš. Hrozí také požáry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunečné počasí

Slunečné počasí | Foto: Filip Jandourek

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu budou v západní polovině Čech v pátek a v sobotu přesahovat maximální teploty místy 31 stupňů Celsia, od neděle pak 34 stupňů.

Na ostatním území budou teploty místy přesahovat 31 °C od soboty, na jižní Moravě budou od neděle překračovat i 34 °C. Od pondělí meteorologové očekávájí další vzestup teplot pravděpodobně se zvýšením stupně nebezpečí.

„Pravděpodobně v sobotu nebo v neděli budeme zvyšovat stupeň nebezpečí pro teploty, které by platily od pondělí do středy. A také možná budeme přidávat i výstražnou informaci na silné bouřky,“ upozorňuje Štefan Hanžák z ČHMÚ. Ochlazení očekávají meteorologové od příštího čtvrtka, kdy by se teploty měly zastavit pod třiceti stupni.

Každá změna počasí vyvolává u citlivých lidí zdravotní komplikace. A nemusí to být jen, když se oteplí. Ale i když se prudce ochladí nebo se mění tlak. Když se ale zvednou teploty, je to na počtu výjezdů znát, říká Petr Olšan ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

„Přibyde výjezdů ke starším lidem, většinou jsou to oběhové potíže, různé kolapsy, srdeční slabosti i mozkové příhody,“ upřesňuje.

Výstraha před vysokými teplotami | Foto: Český rozhlas

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu odborníci doporučují omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 litry nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 litrů denně. Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje.

Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy). Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5° Celsia.

V souvislosti s vysokými teplotami se od pátku bude také zvyšovat riziko vzniku požárů. Hasiči lidem doporučují, aby byli v přírodě opatrní s otevřeným ohněm. Kdekoliv v přírodě by neměli rozdělávat oheň, neměli by kouřit, měli by se vyhnout používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

Evropané se mohou ochladit až v Dublinu

Kdyby se chtěl někdo v Evropě ochladit, musel by až do Dublinu, kde se teploty pohybují kolem dvaceti stupňů. Dvakrát vyšší hodnotu ukazují teploměry v některých částech Španělska, kde čtyřicítky vydrží nejméně do konce týdne. Jih země se musí vypořádat dokonce se 44 stupni Celsia.

Lidé si neoddechnou ani po setmění. I v noci je na teploměrech 26 stupňů. Průměrná noční teplota je přitom v tomhle období jen 16.

Teploty, které se ještě dnes v mnoha evropských zemích drží kolem třiceti, se koncem víkendu zvýší na 33 až 37 stupňů. A podle předpovědi vydrží horko v Evropě nejméně do poloviny příštího týdne.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme