Přípravy atentátů v Praze nikdo nepotvrdil

Izraelské a západní tajné služby varují Prahu před teroristickým útokem. Izraelský deník Jediot Achronot píše, že agenti mají informace, že se muži z Alkaidy chystají zaútočit na izraelské turisty v české metropoli. Podle deníku proto česká policie zvýšila bezpečnostní opatření v hotelích, kde jsou hosté ze židovského státu nejčastěji ubytováváni. Blanka Kosinová mluvčí policejního prezidia nám ale tuto informaci nepotvrdila. Ani ministr vnitra Stanislav Gross o ničem neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské letadlo v Tel Avivu | Foto: ČTK/AP

Zatím nic ani nikdo nepotvrdil nebezpečí teroristického útoku, které by mělo hrozit izraelským turistům v Praze, řekl to Radiožurnálu v dnešní Otázce dne ministr vnitra Stanislav Gross. "Tak já mohu jasně říci, že nedisponujeme my, ani naše tajné služby, ani zahraniční spojenecké služby informací, že by v Praze nebo v České republice se mělo něco takového odehrát. Ale to, proč odpovídám malinko vyhýbavě, je ten důvod, že terorismus je tím nebezpečný, že pokud je provedený ten čin z pohledu teroristů úspěšně, tak samozřejmě bezpečnostní orgány se o něm ne vždycky musí dozvědět."

Informaci o plánech na útoky včera potvrdila také tisková agentura Reuters, která se odvolala na izraelský bezpečnostní zdroj. Informace okamžitě vzbudila velkou pozornost, protože Praha je oblíbeným místem Izraelců pro dovolené a zejména 4denní zájezdy na tzv. prodloužený víkend. Přes Prahu také tranzitně létají Izraelci do mnoha zemí světa. Přesto se v těchto dnech zřejmě není třeba obávat teroristických útoků Al Kajdá. Takováto informace zveřejněná ve sdělovacích prostředcích má spíše pomoci zajistit potřebná opatření a znejistit plánovače teroristických útoků.

Blanka Kosinová mluvčí policejního prezidia nám ale tuto informaci nepotvrdila: "Stále platí bezpečnostní opatření, která byla přijata po 11. září loňského roku a v souvislosti s tím, co bylo napsáno v izraelských novinách, nás zatím izraeslká strana nekontaktovala, takže jsme nepřijali žádná zvláštní bezpečnostní opatření."

Izraelské ministerstvo zahraničí současně přiznává, že dostává od Mosadu podobná varování, zatím však od cest do Prahy izraelské turisty neodrazuje. Zpráva se v izraelském tisku objevuje po dvou téměř současných atentátech na Izraelce v keňské Mombase. Při jednom pachatelé najeli s autem plným výbušnin do hotelové haly, při druhém se pokusili sestřelit letadlo směřující do Tel Avivu. Al-Káida se podle tajných služeb chystá na Izraelce zaútočit také v Thajsku.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme