Přípravy na druhou volbu prezidenta vrcholí

Jak bude vypadat zítřejší druhý pokus o zvolení prezidenta a jakými pravidly se bude řídit? Na tom by se dnes měli dohodnout zástupci obou komor parlamentu. Předseda dolní komory Miloslav Vlček svolal do sněmovny schůzku šéfů parlamentních stran, začít by měla v 17 hodin. Vlček chce slyšet, jakou mají strany představu o průběhu zítřejší volby prezidenta na Pražském hradě. Sám prý zatím žádné návrhy nemá, nechce totiž suplovat dohodu stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Marián Vojtek

Zástupci vedení obou parlamentních komor dnes připraví druhou volbu prezidenta. Tentokrát by mělo být předem jasné, jestli se bude volit tajně nebo veřejně. Problém má už ráno řešit i ústavní komise Senátu.

Jak říká její tajemník Jan Kysela, na stole má pracovní verzi zákona o vztazích Poslanecké sněmovny a Senátu, takzvaného stykového zákona: "Ač v jednacím řádu Poslanecké sněmovny ty dvě varianty volby prezidenta republiky - tajná a veřejná - jsou už dlouhá léta , tak ta veřejná byla považována do té míry za nepraktickou, že se před několika lety v rámci diskusí o stykovém zákoně uvažovalo, že by se rovnou vyškrtla."

Ve hře jsou tři kandidáti

Tři kandidáti se teď připravují na páteční volbu prezidenta. Vedle Václava Klause a Jana Švejnara i europoslankyně Jana Bobošíková, kterou nominovali poslanci KSČM. Komunisté ale také zveřejnili podmínky pro jejich případnou podporu jiného kandidáta - Jana Švejnara. ČSSD je přístupná o těchto podmínkách jednat, Strana zelených ne. Sociální demokraté už dřív potvrdili, že chtějí opět volit právě Jana Švejnara. Toho podporuje i Strana zelených. Za třetím kandidátem, současným prezidentem Václavem Klausem stojí všichni občanští demokraté v obou komorách parlamentu.

P. Bém popřel změny ve vyjednávacím týmu ODS

Mezi premiérem Mirkem Topolánkem a pražským primátorem Pavlem Bémem v souvislosti s volbou prezidenta roste podle dnešního tisku napětí. Topolánek v rozhovoru pro Lidové noviny Béma ostře kritizoval. Bém předtím na Hradě řekl, že přistoupení ODS k veřejné volbě byla chyba stranického vedení v čele s Topolánkem. Deník Právo uvedl, že Topolánek Béma zbavil funkce ve vyjednávacím týmu. To Bém v Radiožurnálu popřel.

"Samozřejmě atmosféra houstne, nervozita narůstá před zítřejší volbou. Mirku Topolánkovi zřejmě ujely nervy, já jsem četl nějaký rozhovor v Lidových novinách, teď jsme si vysvětlovali jeho obsah a došli jsme k nějakému závěru. Každopádně před sebou máme volbu a cíl - zvolit Václava Klause prezidentem České republiky."

Za své výroky v médiích se později dopoledne Mirek Topolánek Pavlovi Bémovi omluvil. Bém podle něj v týmu, který shání podporu pro kandidáta ODS Václava Klause, dále zůstává.

Další výhrůžný dopis

Výhrůžný dopis kvůli prezidentské volbě dostal další zákonodárce - nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL. Jak řekl, dopis objevil dnes ráno v Senátu ve své poště a předal ho policii. Podobný dopis už dřív dostal i další senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč, který minulý pátek hlasoval pro prezidenta Václava Klause. Také Barták je označován za Klausova volitele, sám ale nikdy veřejně neřekl, komu dá svůj hlas. Podle dostupných informací dostalo výhružné dopisy, ve kterých byly kulky z náboje nebo střelný prach, celkem sedm zákonodárců.

Podle informací serveru Týden.cz mohou mít výhružné dopisy jediného autora. Jde o jednu z hlavních vyšetřovacích verzí, se kterou policisté teď pracují. Vedou je k tomu dvě stopy: všechny obálky odešly ze stejné pošty. A všechny mají takřka identický obsah. Definitivní jistotu budou mít detektivové nicméně až poté, co dostanou na stůl výsledky expertiz z kriminalistického ústavu.

Odpoledne pak senátorský klub ODS pohrozil senátorovi Josefu Novotnému, že na něj v pondělí podá trestní oznámení. Neudělá to jen v případě, pokud Novotný do té doby řekne jméno senátora ODS, který mu údajně nabídl dvoumilionový úplatek za hlas pro Václava Klause a předloží důkazy pro své tvrzení. Oznámil to předseda klubu senátorů ODS Jiří Stříteský.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Lenka Rákosová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme