Přípravy na inauguraci vrcholí. I v krejčovství, kde se opravují uniformy hradní stráže

Kvůli blížící se inauguraci Miloše Zemana do prezidentského úřadu mají napilno i v krejčovství hradní stráže. Vojáci nacvičují na slavnost a švadleny, které denně čistí, žehlí a opravují uniformy, aby byly v perfektním stavu, mají třikrát víc práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní stráž v produkčních zahradách Pražského hradu

Hradní stráž v produkčních zahradách Pražského hradu | Foto: Petra Sklenářová | Zdroj: Český rozhlas

„Chodí sem saka, kabáty a kalhoty. Košile si sem také nosí vyžehlit, no ale těch málo. Většinou uniformy,“ vyjmenovává Olga Chudá, co všechno jí denně v krejčovské dílně projde pod rukama.

Její kolegyně Soňa Adamcová dodává, že se vojáci k erárnímu obleku chovají slušně. Roztrhané nebo propálené kabáty prý švadleny zpravidla opravovat nemusejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z hradní krejčovské dílny natočil redaktor Petr Medek

„Jestli to praskne v sedu – únava nití nebo únava materiálu – tak to je takové normální, kluci se k tomu chovají docela dobře,“ podotýká Adamcová. Vojáci posílají uniformy do krejčovny po každé službě. Švadleny kontrolují hlavně upadlé knoflíky nebo třeba kalhoty umazané od krému na boty.

Jak popisuje další ze švadlen, Hana Kernerová, práci nemají nijak zvlášť rozdělenou. „Všichni všechno, podle toho, co je potřeba,“ podotýká.

Sama zrovna žehlí kabát uniformy, její kolegyně Olga Chudá zatím u jiného kabátu přišívá upadlý knoflík. Soňa Adamcová se u jiného stolu věnuje opravě čepice. Pásky prošité zlatou nití je na prý na čepicích potřeba měnit docela často.

„To vám vydrží dva tři měsíce, někomu půl roku, podle toho, jak jsou stavěný, kde slouží,“ vysvětluje.

Záleží i na tom, zda voják chodí v dešti. „To se mu potom mění čepice, protože se zvlní,“ říká Soňa Adamcová. Čepice se pak musí znovu ozdobit, od zlatého pásku až po znak hradní stráže.

Podobnou péči vyžadují i opasky. Ty však nejsou pro všechny stejné, jak ženy vědí. Důstojníkům je potřeba našít i závěsník na zavěšení kordu.

Běžně musejí švadleny hradní stráže čistit a opravovat každý den 60 uniforem, jedna rota má totiž šedesát vojáků. „Každá rota jde jeden den do služby, takže vlastně každý den pracujeme, takže jednou za tři dny se tady objeví ta samá rota,“ říká Soňa Adamcová.

Na inauguraci však nastoupí roty tři, které tento týden pečlivě nacvičují. Ženy v krejčovně tak každý den musejí kontrolovat, opravovat a čistit 180 uniforem.

Petr Medek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme