Přípravy na stěhování Slovanské epopeje do Prahy vrcholí

Po více než osmdesáti letech bude slavná Muchova Slovanská epopej opět vystavena v Praze. Dlouhodobě by mělo být dvacet obřích pláten o českých a slovanských dějinách vystaveno ve Velké dvoraně Veletržního paláce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovanská epopej

Slovanská epopej | Foto: kultura.praha-mesto.cz

Po víc jak osmdesáti letech se slavná Slovanské epopej Alfonse Muchy opět stěhuje do Prahy. Přípravy na přemístění dvaceti obřích pláten jdou do finále a transport se odehraje v naprostém utajení.

V pátek 16. července městu Moravský Krumlov vyprší smlouva o zápůjčce díla. Vlastníkem obrazů je Hlavní město Praha.

Město Moravský Krumlov se musí smířit s tím, že přijde o jednu zásadní turistickou atrakci - o dvacet monumentálních pláten Alfonse Muchy, kterým celý svět říká Slovanská epopej. A místní tomu nejsou rádi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případu Slovanská epopej se věnuje Michaela Vetešková

„Protože ji zachránil (Moravský Krumlov – pozn. red.),“ argumentuje starosta města Jaroslav Mokrý. „Ale netrvám na tom, protože ctím samozřejmě úmysl pana Alfonse Muchy, který daroval epopej národu a personifikoval to do města Prahy.“

Přesun obrazů nevítá ani místostarosta Tomáš Třetina:

„Na co té Praze bude? Ta má tolik kulturních skvostů, že jeden soubor obrazů navíc – byť takto významný – je pro Prahu kapkou v moři.“

Ročně si obrazy o českých a slovanských dějinách prohlédne až 20 tisíc lidí. Lidé z blízkého okolí jezdí na Epopej dívat.

„Máme strach, že nám Praha ty obrazy odveze, tak chceme, aby to viděli, dokud jsou tady,“ svěřila se jedna z návštěvnic expozice v Moravském Krumlově.

Ve Velké Dvoraně

Po takřka půl století se začne cyklus stěhovat do Prahy, na osm měsíců by měl být vystaven ve Velké dvoraně Veletržního paláce, kde byl vůbec poprvé a naposledy v Praze roku 1928 vystaven. Tehdy tam bylo 19 z celkem 20 pláten.

„Smlouva byla na Velkou dvoranu prozatím podepsána na osm měsíců,“ uvádí ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka.

1. cena. Žofie Rajmanová, Anna Přibylová (VŠUP Praha). | Foto: ČKA

Dodává, že pak by měla Slovanská epopej ve Veletržním paláci zůstat do doby, než pro ni Praha vybuduje vlastní výstavní pavilon. Ve hře je varianta, že pavilon vznikne na pražském vrchu Vítkov.

S městem Moravský Krumlov se Galerie hlavního města dohodla na tom, že do Rytířského sálu a Kaple zámku dají velkoformátové fotografie cyklu Slovanské epopeje.

„Tato záležitost není prozatím smluvně zakotvena. Nicméně Národní galerie i Galerie hlavního města Prahy počítá s tím, že následně po ukončení restaurátorských prací bude Slovanská epopej vystavena v dlouhodobé expozici vystavená ve Velké dvoraně,“ upřesnil Bufka.

Samotné několikametrové obrazy přepraví nákladní vozy se speciálním klimatizovaným návěsem postupně a pokud možno v utajení.

„V současné době odlaďujeme detaily tak, aby dopad transportu na obrazy byl minimální.“

Cena obrazů je podle ředitele Bufky nevyčíslitelná, proto nechce o pojistné hodnotě díla v případě poškození spekulovat. Mluví se ale o miliardách korun.

Alfons Mucha daroval první z dvaceti obřích pláten městu Praze už před sto lety, od té doby se pro ně v české metropoli hledá místo. Od poloviny šedesátých let jsou umístěny na zámku Moravský Krumlov.

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme