Příručka má pomoci při řešení sporů o výši smluvních nájmů

Ukončení deregulovaného nájemného u části bytů zatím soudní spory neprovázejí. Majitelé nemovitostí spolu s nájemníky by se měli snažit na nové ceně domluvit. Pokud se v pohledu na výši nájmu liší, budou mít k dispozici příručku, která jim pomůže. Vydalo ji ministerstvo pro místní rozvoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Lidé v příručce najdou hlavně užitečné rady týkající se výše nájmu. Příručka radí, co všechno by měli lidé zohlednit. Například lokalitu, ve které byt stojí, dopravní dostupnost, stav domu, jestli je zateplený, nebo ne, také polohu domu z hlediska občanské vybavenosti, jestli je situovaný například u hlučné komunikace. To všechno jsou faktory, které výslednou cenu bytu ovlivňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou příručka, která má pomoci při přechodu na smluvní nájemné, se zajímala Václava Vařeková.

„Hlavním cílem průvodce přechodem na smluvní nájemné je dát k dispozici každému, koho se problém týká, nebo i jen tomu, kdo se o to zajímá, do rukou přehled o tom, jaké nástroje může využít k tomu, aby si ověřil, jestli nájemné, které platí, nebo naopak nájemné, které získává, je skutečně odpovídajícím nájemným,“ vysvětlil náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Průvodce je možné od zítřka nalézt na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj, od příštího týdne pak v tištěné podobě i v poradnách, které provozuje ministerstvo spolu se sdružením nájemníků. V každém kraji jich je několik.

Žaloby zatím nepadají

Regulovaný nájem na smluvní vztah mezi majiteli nemovitosti a nájemníky přešel od přelomu roku. Jak majitelé nemovitostí, tak sdružení nájemníků se zatím shodují, že situace kolem uzavírání nových smluv je poklidná. Podle předsedy sdružení nájemníků Milana Taraby se zatím podařilo nové smlouvy uzavřít asi mezi deseti až dvanácti procenty nájemníky a majiteli bytů.

Žalob na určení výše nájemného je minimum. „Žalob je skutečně jenom několik desítek. Navíc to ještě není ani u soudu, je to víceméně zase jenom takový atak,“ řekl předseda sdružení nájemníků Taraba.

Také sdružení majitelů domů a bytů a dalších nemovitostí vlastníkům doporučuje, aby se snažili s nájemníky dohodnout i za cenu, že jim dočasně z nájmu sleví. Situaci má zjednodušit cenová mapa, která bude vodítkem pro určení místně obvyklého nájemného. Ministerstvo místního rozvoje ji představí v pondělí.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme