Příručka o sexuální výchově může škodit, protestují aktivisté

Školní třídy v těchto dnech zejí prázdnotou, ale v jejich zákulisí neutichají aktivity odpůrců nových prvků ve výuce, konkrétně příručky, kterou v dubnu vydalo ministerstvo školství. Má sloužit pro pedagogy jako vodítko při sexuální výchově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci berounského gymnázia

Žáci berounského gymnázia | Foto: Lucie Zemanová

Několik občanských skupin a organizací vystoupilo s peticí, podle nichž zmíněný materiál nemá co dělat na základních školách. Jak dnes uvádějí Lidové noviny, jen od konce minulého týdne petici podepsalo na pět set rodičů. Celkem se už jich k protestu připojily tři tisíce.

„Příručka především ignoruje poznatky vývojové psychologie u dětí, které dokazují, že v tak intimní oblasti, jakou je dospívání a sexuální výchova, je především potřeba individuálního přístupu. Příručka nabízí jakési kolektivní předložení toho tématu. Kolektivním přístupem se přitom dá více zkazit než ošetřit,“ vysvětluje viceprezidentka občanského sdružení Hnutí pro život Zdeňka Rybová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příručce o sexuální výchově hovořili v ozvěnách dne Zdeňka Rybová a Ondřej Trojan

„Dá se předpokládat, že většina škol má mechanismy, kterými děti k sexuální osvětě vede. Většina škol podle mě má rozumnější metody a přístupy, než má ministerstvo školství,“ myslí si Rybová.

Ministerstvo školství ale zdůrazňuje, že to, co příručka obsahuje, je pouze v rovině doporučení a rad a ne instrukcí. Přesto příručka vzbudila v určitých kruzích velkou nevoli.

O některých tématech se může mluvit i ve třídě, říká psychiatr

„Domníváme se, že ministerstvo tvoří jakési normativní zákulisí pro školství a může se stát, že některé méně obezřetné školy převezmou tento model a později se budou následky odstraňovat velmi těžce. Chtěli jsme také upozornit, aby kompetentní osoba na škole zvážila, zda toto aplikovat, nebo ne,“ pokračovala aktivistka.

S jejími názory se však neztotožňuje například psychiatr Ondřej Trojan. Podle něj se prý většina škol zhostí problematiky tak, že zavolá jednou za rok nějakého lékaře, který tam probere témata, která považuje za důležitá.

„Jsem rád, že alespoň něco ministerstvo na poli sexuální výchovy učinilo. Samozřejmě příručka snese i kritická slova, ale obecně bych jí hodnotil kladně, protože dává jakousi možnost školám, pokud se chtějí věnovat sexuální výchově,“ oponoval Trojan.

Nesouhlasí ani s tím, že by měla být sexuální výchova striktně individuální.

„Je celá spousta věcí, které snesou probírání ve třídě. Například problematika HIV a prevence před pohlavními nemocemi, nechtěná těhotenství. Na tom není nic osobního. Pořád jsme na tom špatně například, co se týká používání kondomu u dospívajících. Výrazně se zvýšilo užívání antikoncepčních tablet. Už tedy nemáme tak zdrcující statistiky potratovosti, ale je tady nárůst HIV u dospívajících lidí,“ dodal psychiatr.

Václav Rojík, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme