Přísné tresty v kauze Vítkov mohou sloužit jako prevence

Celkem osmdesát šest let si mají odsedět za mřížemi čtyři odsouzení mladíci v případu žhářského útoku na rómskou rodinu ve Vítkově. Podle advokátky Dagmar Raupachové jsou přísné tresty na místě. Mohou posloužit i jako prevence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Lukeš u ostravského soudu | Zdroj: ČTK

„Je naprosto v pořádku, že takto přísné tresty padly,“ řekla Raupachová s tím, že je to jasný signál toho, že společnost takovéto útoky nemíní tolerovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Čánová a advokátka Dagmar Raupachová v pořadu Stalo se dnes.

V Česku se jedná o jeden z nejpřísnějších rozsudků nad příznivci krajní pravice. Výjimečné tresty si vyslechli tři z obžalovaných, kteří ve vězení stráví po dvaadvaceti letech, čtvrtý pak o dva roky méně.

Že jde o průlomové rozhodnutí soudu potvrdila i většina expertů na neonacistickou scénu bezprostředně po vynesení rozsudku. Mnozí odborníci totiž poukázali také na to, že ještě před Vítkovem bylo ve Slezsku mnoho podobných útoků na romská obydlí.

Objevovaly se ale stížnosti na to, že nebyly policií dostatečně prošetřeny. „Teď všichni věří, že se podobné případy budou prošetřovat pořádně,“ podotkla redaktorka Andrea Čánová, která kauzu Vítkov sledovala.

‚Stejně postupovat i bez médií‘

Podle Raupachové je ale důležité, aby soud dal jasně najevo, že takto postupuje a bude postupovat i tehdy, když nebude mít za zády média. Ta totiž vítkovskou kauzu bedlivě sledovala od počátku.

Čtveřice pravicových radikálů vloni v dubnu hodila zápalné lahve do domku romské rodiny ve Vítkově. Nejvíce útok odnesla tehdy dvouletá Natálka, která má vážné popáleniny po celém těle. Kromě trestů odnětí svobody musejí odsouzení rodině malé Natálky a pojišťovně zaplatit odškodné v celkové výši přes sedmnáct milionů korun.

Rozsudek ale zatím není pravomocný. Čtveřice se proti němu na místě odvolala, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Alice Kottová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme