Přísnější podmínky předváděcích akcí schválila Rusnokova vláda. Osud novely je ale nejistý

Přísnější zákon má od příštího roku lépe chránit lidi, aby se nestali kořistí firem organizujících takzvané předváděcí akce. Schválila ho vláda v demisi. Pod hrozbou vysoké pokuty budou muset firmy dopředu zveřejňovat všechny informace o těchto akcích i na letácích, které házejí lidem do schránek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Místo konání, datum, časový harmonogram a druh zboží, které budou na akci nabízet, musí podle novely organizátoři dopředu nahlásit i České obchodní inspekci. Pokud povinnosti poruší, hrozí jim pokuta až 5 milionů korun.

Podle náměstka ministerstva průmyslu Tomáš Hajduška navíc budou moci pracovníci České obchodní inspekce pořizovat na předváděcích obrazové a zvukové záznamy, které pak můžou být použity u soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s Tomášem Hajduškem z ministerstva průmyslu a Matoušem Blažkem ze sdružení Spotřebitel.net

„Máme zdokumentováno, že v Německu se pomocí těchto instrumentů podařilo tento celospolečenský problém vyřešit a vytěsnit ho právě k nám do Čech. Takže jsme přesvědčeni, že jsme navrhli a vláda přijala účinný instrument,“ řekl Hajdušek ve vysílání Radiožurnálu.

Právní poradce sdružení Spotřebitel.net Matouš Blažek úpravu zákona vítá, sama o sobě ale podle něj nestačí.

„Senioři jsou obecně velmi slabí, velmi se bojí toho, když jim někdo posílá dopisy a když na ně někdo tlačí, neradi chodí k soudu a tak dále. Takže jediným řešením je, aby na předváděcí akce nejezdili,“ upozornil.

ČOI udělila v letošním prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.

Problém vidí také u vymahatelnosti pokut. „My jsme dostali informaci od celní správy, že dokáže vymoci 50 procent pokut, které jí Česká obchodní inspekce postoupí,“ doplnil Blažek.

Novelu proti nekalým a agresivním praktikám prodejců, kterou dnes schválil kabinet Jiřího Rusnoka, připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ještě pod vedením bývalého ministra průmyslu Martina Kuby (ODS). Není ovšem jisté, zda zákon v nejbližší době projde Poslaneckou sněmovnu, kterou čeká rozpuštění.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme