Přísnější pravidla pro prodej alkoholu nevyřeší problém s černým trhem, říká Juračka

Prodej alkoholu bude mít přísnější pravidla. Kdo bude chtít prodávat tvrdý alkohol, musí mít úřední povolení. Vláda zareagovala na metanolovou aféru, kdy po konzumaci pančovaného alkoholu zemřely čtyři desítky lidí, a schválila zavedení koncesí na prodej lihovin. Dnes budou o vládním návrhu jednat poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři denně kontrolují prodejny alkoholu | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Koncesi na prodej alkoholu by mohl v budoucnu dostat každý, kdo si o ni požádá. Pro Svaz obchodu a cestovního ruchu je návrh zákona zklamáním.

„Protože si vzpomenu na četná jednání, která byla v době největší krize, kdy byly dány přísliby ze strany vlády a institucí, kterým to přísluší, že opatření budou skutečně účinná, že nedostane licenci ten, kdo si ji nezaslouží nebo nebude splňovat nějaké podmínky. Tohle je jen další papír pro podnikatele do šanonu, protože licenci dostane každý,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pravidlech mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Licenci na prodej alkoholu dostane ten, kdo je plnoletý a má čistý trestní rejstřík. „To splní sám nebo prostřednictvím takzvaného bílého koně,“ doplňuje Juračka.

Svaz obchodu a cestovního ruchu volal především po omezení černého obchodu a šedé ekonomice.

„Šedá ekonomika byla velmi silná. Stále se odhaduje, že 30 procent prodávaného alkoholu nebo poskytovaného spotřebitelům na trhu je černá výroba a nekalá soutěž. Zákon to v tomhle případě neřeší,“ je přesvědčen Juračka.

Účinným řešením měl být podle něj dovětek, že pro získání licence platí zvláštní předpis – vyhláška, která bude upřesňovat, za jakých podmínek zájemce licenci získá.

„My jsme navrhli, aby to byl člověk nejen bezúhonný a plnoletý, ale který řádně plní podmínky vůči státu. To znamená, že má řádné účetnictví, platí řádně daně, nejlepší kdyby to byl plátce DPH, a hlavně má v pořádku účetnictví a registruje tržby buď registrační pokladnou, nebo PC kasou v návaznosti na centrální úložiště dat, které chystá ministerstvo financí. Bez toho to nepůjde.“

Pavel Polák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme