Přísnější tresty prošly ve sněmovně prvním čtením

Doživotí nebo až třicet let vězení by mělo hrozit za nejbrutálnější trestné činy, jako je například vražda. Počítá s tím nový, přísnější trestní zákoník, který dnes poslanci propustili prvním čtením. Předloha také zavádí řadu nových trestných činů, jako je eutanázie nebo klonování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud

soud

Novým trestným činem má být i neposkytnutí pomoci oběti havárie či dotační podvod. Trestné má být i to, když někdo odmítne obsloužit jiného člověka kvůli jeho rase. Naopak zrušen má být trestný čin pomluvy, za který teď hrozí jeden až dva roky vězení.

Rozšířit se má i škála sexuálních deliktů jako je obtěžování, prostituce v blízkosti škol a sex s nezletilci. Novým druhem trestu má být domácí vězení za méně závažné činy, které teď mohou soudy ocenit třeba podmínkou či obecně prospěšnými pracemi.

Podle ministra a šéfa legislativní rady vlády Jaroslava Bureše má nový zákon více trestat opakovanou trestnou činnost. "Jestliže někdo desetkrát krade a je to přesto přestupek, tak už je otázka, jestli se nedopustil trestného činu," uvedl Bureš.

Více než tříhodinová rozprava ale ukázala, že další parlamentní projednávání předlohy nebude jednoduché a že s dalšími novinkami přijdou i poslanci. Ministr spravedlnosti Pavel Němec potvrdil, že by při parlamentním projednávání nového trestního zákoníku mohl přijít s návrhem snížit hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let.

Zákonodárci potvrzují, že jde o nejrozsáhlejší a také nejkomplikovanější předlohu, kterou se sněmovna v tomto volebním období zabývá. Bureš proto zatím nechce předjímat, kdy by nový trestní zákoník měl začít platit.

"Dovedu si představit i výsledek diskuze, kdy skutečně bude ze sněmovny předloha vrácena k dopracování. Pakliže by byla shoda na koncepci po dlouhé debatě, tak si myslím nejdříve od roku 2007."

Řada poslanců přitom chce, aby vláda doložila také podrobnou analýzu nákladů, které nový zákon s celou řadou nových trestů do praxe justice, ale i policie přinese. Stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil rovněž upozornil, že posoudí-li dnes policie trestný čin jako společensky nepatrně nebezpečný, trestní řízení zastaví. Podle nového zákona by to mohl udělat až státní zástupce.

"Počítáme s tím, že dojde k nárůstu nových trestných činů, které budou posuzovány soudem, a že to bude mít zvýšené nároky na materiální a personální zabezpečení justice. Máme vážnou obavu, že vláda není na tento nový stav připravena a že to povede k průtahům při soudních jednáních," řekl Pospíšil.

Poslanci ODS kvůli výhradám navrhli, aby vláda předlohu dopracovala, ale dolní komora to neschválila. V příštím více než půlroce ji proto budou posuzovat její výbory.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme