Přísnější zkouška z češtiny má pomoci cizincům, tvrdí školní inspekce

Zkouška z češtiny pro cizince bude zřejmě přísnější. Ministerstva školství a vnitra tak chtějí zabránit podvádění a korupci. Nařízení projedná vláda. Cizince by čekala těžší úroveň zkoušky, místo začátečnické úrovně A1 by měly být od roku 2018 testy na mírně pokročilé A2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravopis za nás dnes kontrolují i textové editory | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Zkouška je povinná pro ty cizince, kteří u nás žijí nejméně 5 let a kteří žádají v Česku o trvalý pobyt. Zkoušky jsou dnes na úrovni A1, což je čeština pro začátečníky, přesto jí neprojde téměř čtvrtina uchazečů.

Ministerstva chtějí od roku 2018 zvýšit úroveň na A2, alespoň mírně pokročilou.

„To není tak, že by myšlenka zvýšení úrovně měla směřovat ke zkomplikování pobytu cizincům v ČR,“ řekl Českému rozhlasu náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrýs.

Těžší zkoušky z češtiny zajistí lepší integraci cizinců

Číst článek

„Na druhou stranu, s ohledem na složitost současného světa je potřeba říci, že pokud chce někdo zapadnout do kolektivu, zjednodušeně řečeno, tak jazyk jako základní komunikační prostředek je nezbytný.“

Na dodržování pravidel u zkoušky mají podle ministerstev dohlédnout školní inspektoři spolu se zástupci cizinecké policie. Plánovanou změnu vítají i některé nevládní organizace.

„S tím souhlasím, protože úroveň A1 je nízká. A pokud se tady chce někdo integrovat a dobře porozumět dění okolo sebe, tak A2 se mi zdá přiměřená,“ řekl Martin Rozumek, ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům.

Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme