Příspěvek na nájemné - lék pro sociálně potřebné?

Prolomit ledy mezi odpůrci a příznivci deregulace nájemného by měly adresné příspěvky. Ty by měly nejprve vyřešit možné problémy sociálně slabých a teprve potom by měly začít mizet regulované nájmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům s pavlačí

dům s pavlačí | Foto: Jan Rosenauer

Zákon, který navrhuje nezávislý poslanec Tomáš Vrbík spolu s dalšími unionisty počítá s tím, že rodiny nezaplatí za místně obvyklou tržní činži v přiměřeně velkém bytě více než 15 procent z příjmů. Zbytek totiž dorovná právě navrhovaný příspěvek na nájemné.

Podle Tomáše Vrbíka si ale stát v tomto případě prověří, komu peníze dá a proč:"Každý, kdo bude požadovat od státu nějakou sociální dávku, tak bude muset být ochoten tomu státu sdělit, jaké jsou jeho příjmy, jakým majetkem disponuje. Aby nedocházelo k tomu, že někdo, kdo vlastní značnou část majetku a jenom v tuto chvíli nepobírá plat tak bude požadovat příspěvek. Těch 15 procent se vztahuje jen na omezené metry bytu. To znamená, chci-li dotaci od státu, tak také musím, být na druhé straně v tom komfortu," říká Vrbík.

Podle poslance za ČSSD a šéfa Sdružení na ochranu nájemníků Stanislava Křečka je ale tento návrh mimo realitu a nemůže počítat s podporou koaličních politiků.

Milan Kopp, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme