Příspěvek na nájemné - lék pro sociálně potřebné?

Prolomit ledy mezi odpůrci a příznivci deregulace nájemného by měly adresné příspěvky. Ty by měly nejprve vyřešit možné problémy sociálně slabých a teprve potom by měly začít mizet regulované nájmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům s pavlačí | Foto: Jan Rosenauer

Zákon, který navrhuje nezávislý poslanec Tomáš Vrbík spolu s dalšími unionisty počítá s tím, že rodiny nezaplatí za místně obvyklou tržní činži v přiměřeně velkém bytě více než 15 procent z příjmů. Zbytek totiž dorovná právě navrhovaný příspěvek na nájemné.

Podle Tomáše Vrbíka si ale stát v tomto případě prověří, komu peníze dá a proč:"Každý, kdo bude požadovat od státu nějakou sociální dávku, tak bude muset být ochoten tomu státu sdělit, jaké jsou jeho příjmy, jakým majetkem disponuje. Aby nedocházelo k tomu, že někdo, kdo vlastní značnou část majetku a jenom v tuto chvíli nepobírá plat tak bude požadovat příspěvek. Těch 15 procent se vztahuje jen na omezené metry bytu. To znamená, chci-li dotaci od státu, tak také musím, být na druhé straně v tom komfortu," říká Vrbík.

Podle poslance za ČSSD a šéfa Sdružení na ochranu nájemníků Stanislava Křečka je ale tento návrh mimo realitu a nemůže počítat s podporou koaličních politiků.

Milan Kopp, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme