Příspěvek pro postižené děti se změní

Příspěvek pro postižené děti do 7 let 7.600, do 15 let 3.000 korun. Tak se dnes rozhodli senátoři. S tím, že v příštím roce by na nižší příspěvek měli mít nárok už jen rodiče dětí od sedmi do deseti let věku. Do 15 let věku, jak to navrhla Poslanecká sněmovna, by měl stát platit teprve od roku následujícího, tedy 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Marián Vojtek

Novelu zákona o státní sociální podpoře teď dostanou k novému projednání poslanci. Sněmovna původně navrhovala vyšší příspěvek i pro starší děti ve věku mezi 7 a 10 lety. V Česku je zhruba 55 tisíc dlouhodobě nemocných dětí, asi polovina z nich má chorobu těžkou.

Předsedkyně občanského sdružení Život dětem Maria Křepelková Radiožurnálu řekla, jak jsou na tom rodiče s postiženými dětmi v praxi s penězi:

"Rodiny si zvykly na klasické běžně výdaje: Nájem, elektřina, jídlo, naučily se s tím nějak žít. Velkým problémem pro ně ale je, když dítě najednou musí brát lék, na který se doplácí hodně peněz. Nebo když zjistí, že by bylo něco, co by dítěti mohlo výrazně pomoci, ale stojí to zase hodně peněz. To je takový nadstandard, který jim ulehčuje život, ale na který většinou nemají."

Česko pravděpodobně začne se zelenými kartami cizincům

Senátoři vládní koalice a opozice na tomto zasedání také svedli boj o takzvané zelené karty. To je jedna z novinek, které přináší novela zákona o zaměstnanosti. Zelené karty by podle předkladatelů měly zlepšit a zjednodušit systém zaměstnávání cizinců v České republice. Opoziční ČSSD se ale obává, že to bude znamenat pro české zaměstnance velkou konkurenci.

Naše republika pravděpodobně začne vydávat zelené karty cizincům od ledna. Termín určuje zmíněná novela. Zpřísnit se mají i podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Například doba vyplácení by se měla zkrátit o měsíc. Strop 12.249 korun měsíčně se zachovává. Aby norma začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zelených kartách mluvili v podvečerním Radiofóru místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Marcela Kubínková, předseda Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů Jan Vízner a předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Wintr

Horní komora parlamentutomto zasedání posuzovala ještě několik dalších předloh. K nejsledovanějším patří zpřísnění pravidel pro provozování sázkových her a loterií a hlavně návrh na uzákonění eutanazie. Návrh zákona od senátorky Václavy Domšové (za SNK ED), horní komora odmítla. Předloha podle kritiků, většinou lékařů, legalizovala vědomé zabíjení a neřešila hrozbu zneužívání.

Monika Rybáková, Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme