Příspěvek pro seniory je v rozpočtu ustojitelný, tvrdí Havlíček. ‚Předvolební korupce,‘ oponuje Skopeček

Návrh jednorázového příspěvku 5000 až 6000 Kč v letošním roce pro důchodce je v rozpočtu ‚ustojitelný‘. V diskusním pořadu Partie to řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) vicepremiér Karel Havlíček. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Skopečka (ODS) je tento krok předvolební korupcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Každý segment ekonomiky byl nějakou formou podpořený, proto je podle Havlíčka férové podpořit i důchodce. „Tato skupina byla odizolovaná, nám se zdá férové srovnat účty,“ dodal.

‚Ještě letos, nebo příští rok.‘ Babiš řekl, že vláda chce dát seniorům příspěvek ve výši 5000, nebo 6000 korun

Číst článek

Skopeček uvedl, že na tomto kroku není zrnko racionální úvahy, co si to ekonomika ve vztahu k veřejným financím může dovolit. „Vyšší důchody si přejeme všichni, ale nejprve by se měla uskutečnit důchodová reforma. Každý výdaj nad rámec zákonné valorizace navíc pomůže důchodcům, ale znamená zároveň kratší životnost penzijního systému pro střední generaci,“ podotkl.

Návrh Maláčové

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí předloží návrh na jednorázový bonus pro důchodce 6000 korun. Řekla to v sobotu televizi Nova. O vládou zvažovaném jednorázovém příspěvku 5000 nebo 6000 korun pro důchodce v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo mluvil premiér Andrej Babiš (ANO).

Starobní penze trochu jinak

Číst článek

Navrhovaný jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 6000 korun by mohl mít i podobu každoměsíčního příspěvku 500 korun vypláceného po dobu 12 měsíců. V Otázkách Václava Moravce České televize to v neděli řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která chce návrh na bonus pro důchodce předložit vládě. Ve hře je ale podle ní i varianta, že by důchodci nedostali jednorázový bonus, ale že by se měsíční pětisetkorunový příspěvek natrvalo připojil k zákonné valorizaci důchodů.

Maláčová v sobotu uvedla, že jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun označovaný jí jako rouškovné by se mohl vyplatit ještě letos před Vánocemi. O jednorázovém příspěvku pro důchodce v končícím týdnu mluvili i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO); návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry.

Příspěvek na bydlení

Babiš nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 korun. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 korun. Babiš následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 korun Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

Babiš považuje za priority příštího rozpočtu zrušení superhrubé mzdy, důchody a investice

Číst článek

Poslankyně opozičních Pirátů Olga Richterová již v sobotu uvedla, že kvůli jednorázovému příspěvku mohou někteří senioři ztratit nárok na příspěvek na bydlení na tři měsíce. Maláčová v neděli reagovala, že je otevřená tomu, že 6000 korun se rozpočítá na 12 pětisetkorunových příspěvků, „pokud to nebude exekutovatelné a nebude to mít dopad na dávky na bydlení“. „Pokud to bude chtít koaliční partner, může to být 500 (měsíčně) nad rámec zákonné valorizace,“ uvedla také další možnost. Tato varianta by ale podle ní byla technicky těžko proveditelná.

V případě, že by se nakonec vyplatil jednorázový příspěvek 6000 korun, nebude Maláčová podle svých slov požadovat v příštím roce navýšení důchodů vyšší, než je zákonná valorizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme