Příští rok si zaměstnavatel bude moct odečíst z daní provoz školky

Zaměstnavatel si příští rok bude moci zdanit provoz předškolního zařízení. Počítá s tím návrh věcného záměru zákona z ministerstva práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hračky. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Tuto možnost by zaměstnavatelé měli mít od poloviny příštího roku. Zařízení přitom nebudou muset být zapsaná v rejstříku škol a nemusí splňovat přísná kritéria provozu podle školského zákona. V praxi to bude znamenat, že dítě se nebude vzdělávat, ale dospělá osoba o něj bude pečovat.

„Jde třeba o krátkodobé hlídání dětí po dobu, kdy zaměstnankyně je v práci třeba na zkrácený úvazek,“ potvrzuje Miloslav Macela z ministerstva práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu MPSV na změny podmínek pro firemní školky, informovala v Odpoledním Radiožurnálu reportérka Klára Bílá.

Dnes jsou podle něj ženy vystaveny potřebě hledat si nějaké hlídání třeba na bázi šedé ekonomiky nebo na bázi nějakého sousedského hlídání.

„Takže to skutečně chceme zpřístupnit. Čím vyšší uděláme tu bariéru zákonnou, tím hůře budou zaříjení vznikat. Máme připravený věcný záměr zákona, který by měl platit od poloviny roku 2013, a ten počítá s tím, že i tato zařízení budou daňově uznatelná,“ upřesnil Macela.

O děti se budou moct postarat pečovatelky se zdravotním, nebo pedagogickým vzděláním. A je jen na nich, jestli dětem vymyslí nějakou vzdělávací činnost. Nebude to ale povinné.

O založení školky podle podmínek školského zákona zájem není

Lepší půdu pro firemní školky mělo připravit také ministerstvo školství. V novele školského zákona se o takových zařízeních objevila zmínka. V praxi to ale prý nic nezměnilo, tvrdí místopředseda Asociace provozovatelů firemních školek Martin Navrátil.

„Firemní školka má po novele jasnou definici a jinak vše zůstává téměř při starém. Zvýšený zájem firem se nějak zásadně nekoná,“ přiblížil. Nezájem o založení školky podle podmínek školského zákona registrují i kraje, které přijímají žádost o zapsání předškolního zařízení do rejstříku škol.

Snahu ministerstva práce a sociálních věcí proto Navrátil kvituje: „Možnost odečíst si náklady spojené s péčí o děti svých zaměstnanců z daní je pro potenciální zřizovatele klíčová.“

Zažádat o zápis do rejstříku škol mohou i soukromé, firemní školky. Pak musí splňovat pravidla podle školského zákona. Jde například o hygienické podmínky, vzdělání učitele, školní vzdělávací program a podobně. Zřizovatel školky, která je v rejstříku si už teď může náklady na její provoz odečíst z daní.

Většina firem chce ale založit školku, která nebude mít definici vzdělávacího zařízení, proto tedy ministerstvo práce přichází s alternativou předškolního zařízení.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme