Příští týden by měla koalice jednat s ČSSD o klidu zbraní při předsednictví EU

Sociální demokracie požaduje záruky, že vláda splní podmínky dohody pro klid zbraní během českého předsednictví Radě Evropské unie. Prohlásil to v sobotu šéf Lidového domu Jiří Paroubek. O obsahu dohody by měl v nejbližších dnech jednat s premiérem Mirkem Topolánkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České předsednictví v Radě EU | Foto: Tomáš Pakosta

Dohodu jsme připraveni uzavřít, ale chceme, aby nás Mirek Topolánek přesvědčil, že ODS bere ratifikaci lisabonské smlouvy vážně, a to jak ve sněmovně tak v Senátu, řekl šéf Lidového domu Jiří Paroubek.

"Nebudou se objevovat nějaké kouřové clony o tom, že - vy nám budete hlasovat pro radar a pak vám dáme hlasy pro Lisabonskou smlouvu - to je fantazírování lidí z ODS," dodal na adresu spekulací o možné výměně hlasů Lisabon za radar.

Lisabonská smlouva se po rozhodnutí Ústavního soudu znovu otevřela ve sněmovně i v Senátu tento týden. Do konce roku se ale ani v jedné komoře hlasovat nebude. Zákonodárci se k ní totiž ještě vrátí po Novém roce. Schůzka se šéfem Lidového domu Paroubkem pak byla i jedním z důvodů, proč chtěl premiér Mirek Topolánek jednání o smlouvě ve sněmovně do února přerušit.

"Pokoušíme se vyjednat určitou míru spolupráce během českého předsednictví, která má vazbu samozřejmě vazbu i na nebrzdění ratifikačního procesu. Ten draft je k dispozici," řekl Topolánek s tím, že schůzka je naplánovaná na příští týden.

Dohoda by se tedy měla týkat Lisabonské smlouvy, může v ní být i výzva k tomu, aby se zahájila debata o termínu přijetí eura nebo možnost personálních změn ve vedení sněmovny.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy věří nadcházejícímu českému předsednictví Evropské unii. Podle něj Češi svou předsednickou roli zvládnou. Sarkozy výslovně ocenil českého premiéra Mirka Topolánka. Jeho nedávné znovuzvolení předsedou ODS označil za skvělou zprávu pro Evropu. Česko se předsednictví Unie ujme 1. ledna. Sedmadvacítka se podle Sarkozyho nemá čeho obávat.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme