Příštím českým prezidentem se stane buď Zeman, nebo Schwarzenberg

Do druhého kola prezidentské volby postupují expremiér Miloš Zeman (SPOZ) a současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Lidé o tom rozhodli v pátek a sobotu ve vůbec první přímé volbě hlavy státu v Česku. Hlasovací lístek hodilo do uren přes 61 procent lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman | Foto: koláž Český rozhlas

Oba postupující kandidáti skončili s vyrovnaným výsledkem.

Rozdíl mezi jejich zisky je menší než jedno procento, tedy přibližně 40 tisíc hlasů, což odpovídá například velikosti Třebíče.

Miloš Zeman získal přes 24 procent hlasů a zvítězil v 8 krajích, Karel Schwarzenberg měl přes 23 procent hlasů a ovládl 6 krajů, včetně Prahy.

Zemanův tým vměstnal novináře do malé místnosti, na jídle ale nešetřil

Číst článek

Ministr zahraničí měl větší podporu v krajských městech, bývalý premiér na venkově. Oba postupující kandidáti se proti sobě hned vymezili. Schwarzenberg nejprve Zemana označil za „muže minulosti", Zeman vzápětí kontroval připomínkou Schwarzenbergova působení ve vládě Petra Nečase.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní atmosféru ve volebním štábu Miloše Zemana zaznamenal reportér Ľubomír Smatana

Ostatní kandidáti do dalšího kola volby nepostupují. Třetí a čtvrtý v pořadí, Jan Fischer a Jiří Dienstbier, získali přes 16 procent hlasů. Zbylí kandidáti měli méně než 7 procent.

Jan Fischer i Přemysl Sobotka z ODS, který skončil předposlední jen s necelými 2,5 procenty před Janou Bobošíkovou, hodnotili výsledky prvního kola prezidentských voleb jako zklamání. Naopak Jiří Dienstbier, který obsadil 4. příčku, nepovažuje výsledek za špatný. Páté místo pak dojalo Vladimíra Franze.

Ve volebním štábu Karla Schwarzenberga bylo hlučno a veselo

Číst článek

Někteří neúspěšní už také podpořili do druhého kola volby některého ze dvou postupujících. V pořadí šestá Zuzana Roithová a osmý Přemysl Sobotka se například vyslovili pro Karla Schwarzenberga.

ČSSD podpořila Miloše Zemana, kandidát strany Jiří Dientsbier ale žádné osobní doporučení voličům nedá. Jan Fischer zatím neví, koho podpoří, a v pořadí sedmá Táňa Fischerová je ráda, že postoupil Schwarzenberg. Jasnou podporu mu ale zřejmě nevyjádří.

Prvního kola prezidentských voleb ze zúčastnili také češi žijící v zahraničí. V Londýně se k volebním urnám vydalo 524 lidí. Slabší volební účast byla na Slovensku, dorazilo 250 krajanů. V Německu svůj hlas odevzdalo 403 Čechů. Z devíti kandidátů vybírali také registrovaní voliči v Izraeli a na palestinských územích, odvolilo 46.

Druhé kolo volby, které definitivně rozhodne o tom, kdo se stane příštím českým prezidentem, je naplánováno na pátek a sobotu 25. a 26. ledna.

Veronika Malá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme