Přístup do evropského registru aut zatím nefunguje, jak má. Přestupky cizinců úřad odkládá

Ministerstvo dopravy umožnilo od 3. srpna úřadům, přes zabezpečený software, přístup do registru vozidel členských států Evropské unie. Jak ale Radiožurnálu řekl mluvčí resortu Tomáš Neřold, program zatím neumí načítat údaje automaticky například z fotografií vyfocených radarem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice (ilustrační foto)

Dálnice (ilustrační foto) | Foto: Olga Štrejbarová | Zdroj: Český rozhlas

„Už se můžou tázat přímo do systému, nepotřebují psát přes ministerstvo dopravy a řešit tuto věc složitě přes jiné úřady, ale musí individuálně zapsat údaje o tom přestupku do systému a on jim odpoví, kdo je provozovatelem toho vozidla, řekl Radiožurnálu mluvčí.

Neřold ještě dodal, že na přelomu srpna a září letošního roku už připravují aktualizaci programu pro obce a města, kde bude možné načítat data automaticky.

Přestupky cizinců se odkládají

Úředníci v systému pravděpodobně nevidí údaje ze všech členských zemí Evropské unie, to taky potvrdil Radiožurnálu v neděli v ranním interview i starosta obce Vlašim Luděk Jeništa ze Starostů a nezávislých, kde úředníci zpracovávají pokuty z úsekového radaru na D1. Přestupky cizinců prý musí odkládat.

„Tyto přestupky jsou jaksi zatím odloženy, v současné době ministerstvo dopravy pracuje na tom, abychom se dostali do databází řidičů těchto okolních států,“ řekl Radiožurnálu Jeništa.

Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold odpověděl slovy, že se jednotlivé země připojují k registru postupně.

Úřady se do té doby mohou obrátit, stejně jako to bylo doposud, na ministerstvo dopravy, které pak osloví příslušný členský stát, aby provozovatele vozidla dohledal.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme