Švédsko 1:0 Norsko

Přívalové deště napáchaly škody za miliony

Obyvatelé obcí v jižních a východních Čechách a na Vysočině počítají škody, které za sebou nechala včerejší bouře s přívalovým deštěm. Jen na Rychnovsku půjdou zřejmě do několika milionů, podobně je na tom Pelhřimovsko. Voda vytopila řadu domů a sklepů, zaplavila zahrady i silnice, někde plavala i auta. Další intenzivní srážky už by v příštích dnech hrozit neměly, od středy meteorologové předpovídají slunečné počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči odčerpávají vodu | Zdroj: ČTK

Bouřky a přívalové deště přinesla do Česka studená fronta, která přes Českomoravskou vrchovinu postupovala směrem k severovýchodu. Průtrž zasáhla v podvečer Pelhřimovsko, část Havlíčkobrodska a Jihlavska, Chrudimsko a Rychnovsko.

Zřejmě nejhorší situace byla v Pelhřimově, kde voda zaplavila sklepy, garáže, sklady a komunikace v centru města. Příval zatopil až po střechu i několik aut. Následky živlu hasiči likvidovali hasiči celou noc, škody se zatím sčítají.

Želivka v Poříčí na Pelhřimovsku kulminovala o půlnoci na 275 centimetrech, její hladina se v noci bleskově zvýšila o dva metry. Jankovský potok stoupl z 39 centimetrů na 225. Na obou řekách byl proto vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Dnes ráno se však už jejich hladiny vracely do normálu.

Milionové škody napáchala bouře s krupobitím také v Kojčicích. Podle starosty Jaroslava Roubíka tam včera napadlo až 30 centimetrů krup. Některé kusy ledu byly o velikosti slepičího vejce. Zcela zničené jsou zahrady a stromy, obrovské škody budou na polních plodinách.

Obec s 275 obyvateli leží v údolí, v podvečer jí prolétla vlna vody s bahnem a kamením z okolních polí. Kroupy a nečistoty během okamžiku zanesly kanálové mříže, voda zaplnila Náveský a Podveský rybník. Hrozilo dokonce protržení hrází a zatopení tří domů.

V Královéhradeckém kraji museli vodohospodáři vyhlásit třetí stupeň na řece Kněžně v Rychnově. Kritická byla situace zejména v obci Lukavice na Rychnovsku. "V sedm hodin začala průtrž mračen, během půl hodiny nastoupal potok a začal se rozlévat. Místy dosáhla voda až metr nad vozovku," popsal starosta Lukavice Jiří Hanuš.

Podobný dešťový příval vody starosta za poslední roky nepamatuje. Škody v obci podle něj budou vysoké. "Myslím, že to bude do milionů, možná i do deseti milionů. Pět domků je vytopených a osm podmáčených," dodal Hanuš. Podle rychnovské radnice budou přesnější odhady škod k dispozici ve středu.

Plné ruce práce měli v noci kvůli bouři i energetici. Podle mluvčí východočeské energetiky Šárky Beránkové přesáhnou škody milion korun. "Jednalo se převážně o výpadky způsobené silným větrem a údery blesků do vedení. Předběžnou výši škod odhadujeme na milion dvě stě tisíc korun," upřesnila mluvčí.

Pravděpodobně déšť a hazardní jízda si vyžádaly jeden lidský život na dálnici D1. Na 164. kilometru ve směru na Brno u Velké Bíteše na Žďársku havaroval řidič, jehož vůz se několikrát převrátil. Na místě podlehl zraněním.

V jižních Čechách škodila průtrž nejvíc v Ledenicích na Českobudějovicku. Voda, které spadlo 62 litrů na metr čtvereční, zaplavila domy, zahrady a zkomplikovala i dopravu na kruhovém objezdu. Týden mimo provoz zůstane po lijáku místní čistírna odpadních vod. Strojovnu čistírny totiž zatopila voda.

V Ledenicích mají podle starosty Miroslava Fraňka i dnes plné ruce práce s likvidací následků. Škody si starosta zatím netroufl odhadnout. "Určitě se dá mluvit o hmotných škodách, zejména na místních komunikacích, rybnících, chodnících a tak dále," řekl starosta.

Dnes už meteorologové žádné intenzivnější deště nečekají, maximálně ještě ojedinělé přeháňky. Od středy meteorologové předpovídají slunečné počasí. Například ve čtvrtek bude jasno s teplotami do 26 stupňů Celsia. Závěrem týdne mají dokonce teploty vystoupit nad 30 stupňů Celsia.

Naděžda Hávová, Pavlína Fendeková, Martin Hromádka, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme