Přívaly sněhu zasáhly západní Evropu. Dojde i na Česko

Nejméně devět životů si vyžádalo intenzivní sněžení v Evropě. Pět turistů zůstalo pod lavinou v severní Itálii. Ve Francii nebo Německu způsobil sníh vážné dopravní nehody. Mrzne i ve Velké Británii, tam díky teplotám pod nulou sněžilo nejdříve za 17 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Intezivní sněžení se očekává i dnes, a to i v Česku. V noci na pondělí by místy mohlo připadnout 20, na horách až 30 centimetrů sněhu. Řidiči by proto měli počítat se sněhovými jazyky na silnicích.

Sníh bude mokrý a těžký, řidiči by neměli vyjíždět vůbec, nebo se zimní výbavou a řetězy, doporučuje meteoroložka Marie Odstrčilová.

„Do pondělního rána se předpokládá, že napadne pět až dvacet centimetrů nového sněhu. Během pondělí bude sněžení postupně ustávat. V severní polovině České publiky však ještě napadne dalších tři až patnáct, na horách patnáct až třicet centimetrů,“ řekla meteoroložka.

Dodala, že ve vyšších polohách bude zpočátku nárazový vítr, a tak se budou místy tvořit sněhové jazyky. V případě mokrého sněhu není vyloučeno, že by mohlo dojít i ke škodám na lesním porostu nebo v energetice.

Monika Rybáková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme