Privát, nebo vysokoškolské koleje? Nejvhodnější ubytování hledají tisíce studentů

Některé vysokoškolské koleje v Česku mají už teď plno. Kvůli omezeným kapacitám a také kvůli pohodlí proto studenti volí cestu pronájmu bytu. Jenže jejich ceny šly za poslední rok nahoru - někde až o pětinu. Přesto můžou priváty oproti studentským kolejím vyjít levněji. Jen ke konci loňského roku studovalo v Česku na veřejných a soukromých vysokých školách přes 320 tisíc mladých lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestování - turisti - turistika - byt - bydlení

Cestování - turisti - turistika - byt - bydlení

Studentka Gabriela Chovancová se zabydlela na úplně nových kolejích v centru Ostravy. Nábytek je tu vyrobený na míru, každý pokoj má dokonce i vlastní design a nechybí ani vlastní kuchyň. Z ubytování do školy to má Gabriela jen pár minut chůze. „Je super, že všechno je tady v centru. Já to mám kousek do školy. A hlavně se mi líbilo, že všechno bude úplně nové, že to přede mnou nikdo nepoužíval. V malinkém pokojíčku jsou tři postele, které mají dole dva šuplíky. Jsou tady tři skříně. Kuchyňka je malá, útulná, se sporákem a ledničkou,“ chválí si Gabriela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kampus versus pronájem

Gabriela měla štěstí. Ne na všechny studenty se totiž dostalo. Už teď má soukromý kampus obsazené všechny pokoje. Za pronájem tu lidé zaplatí zhruba od dvou tisíc do 4000 korun. Podobná situace s obsazeností je i v Brně. Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové zbývá už jen pár volných postelí.

„Zvýšený zájem zaznamenáváme začátkem akademického roku. Dá se říct, že nezůstávají žádná volná lůžka. Pokud se bavíme o komfortních jedno až dvoulůžkových pokojích, tak ty přijdou přibližně na 3000-3900 měsíčně. Ve 4-5 lůžkových pokojích si studenti zaplatí i méně než dva tisíce korun za měsíc,“ uvádí mluvčí.

S žádostí uspěje jen každý pátý uchazeč

Zájem o vysokoškolské koleje je letos velký. Kdo neuspěje, musí si hledat například pronájem. Jenže právě ceny pronájmů studentských bytů rostou. V některých městech meziročně až o pětinu.

V Česku přibývá projektů, které se zaměřují přímo na bydlení pro studenty. Majitelé budov například předělávají kancelářské prostory na pokoje, které pak studentům pronajímají. Ve studentech vycítili příležitost i developeři. Jako investici využívají nájemní domy pro studenty hlavně v zahraničí - a to hlavně ve Velké Británii, v Nizozemsku nebo také v Německu. Podle deníku Financial Times se právě v tomto odvětví protočí ročně stovky miliard dolarů.

„Nejvíc si školáci připlatí v Praze,“ říká Tomáš Brychta ze společnosti ulovdomov.cz a dále doplňuje: „Zvýšila se cena nájemného v Praze, kde je to téměř o 20 procent. To je z toho důvodu, že Praha je město, kde je mnoho studentů a ti výrazně ovlivňují cenu. Obzvlášť teď v období srpna a září, kdy je vlastně největší poptávka po bydlení, si mohou majitelé dovolit cenu zvýšit, protože vědí, že byt stejně udají.“

"Jen pro příklad - zatímco ještě loni stál měsíční pronájem pražského třípokojového bytu v průměru okolo 15 tisíc korun, letos je to už skoro o tři tisíce víc. To třeba ceny v Olomouci se od minulého roku téměř nezměnily." Podle Tomáš Brychty je největší zájem právě o větší byty.

Studenti mají největší zájem o byty větších rozměrů - 3+1 a vyšší, protože do takového bytu se jich může nastěhovat víc a náklady si rozpočítají. Student může platit částku kolem tří, tří a půl tisíc korun. To je částka, která přibližně odpovídá i ceně kolejí.

Český rozhlas, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme