Privatizace nemocnice bude asi i nadále nemožná

Prezidentovo veto k novele, která zakazuje privatizaci nemocnic i zamítavé stanovisko ODS, by mohli přehlasovat spojenými silami poslanci KSČM a ČSSD, kteří normu prosazují. Ve dvousetčlenné sněmovně mají dohromady pohodlnou většinu 111 hlasů a k přijetí normy je v tomto případě třeba aspoň 101 hlasu. Opoziční poslanci se stejně jako Klaus obávají, že kraje nebudou moci v důsledku novely zacházet s majetkem od státu podle svých představ.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Podle stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je předloha v rozporu s Ústavou. "Předloha omezuje právo krajů nakládat svobodně se svým majetkem. Pokud bude návrh přijat poslaneckou sněmovnou, chystáme se podat stížnost k Ústavnímu soudu, protože bychom byli rádi, aby posoudil, nakolik předložený sněmovní tisk (popřípadě v budoucnosti zákon) je v rozporu s ústavou a nakolik omezuje právo na samosprávu," řekl stínový ministr spravedlnosti.

Naopak pro schválení daného návrhu zákona zvedne ruku právní expert ČSSD Zdeněk Koudelka, i když připouští, že argument ODS, týkající se protiústavnosti předlohy, může být opodstatněný. "Cílem ale není, aby zákon o privatizaci nemocnic představoval trvalý stav. Cílem je, aby před přijetím zákona o veřejných zdravotnických institucích nebyly další nemocnice převáděny do soukromého sektoru. Na základě zákonu o veřejných zdravotnických institucích bychom rádi vytvořili páteřní síť veřejných nemocnic. Tolik diskutovaný zákon je pak pouze opatřením na dobu určitou," dodal Zdeněk Koudelka.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme