Privatizaci Aera Vodochody podle HN provázejí komplikace

Hospodářské noviny se věnují prodeji téměř stoprocentního podílu státu ve zbrojovce Aero Vodochody. Radnice ve Vojtanově se stala úkrytem pro pašované cigarety, zjistilo Právo. Mladá fronta Dnes konstatuje, že ačkoli mají dvě ze tří ojetých aut údajně přetočený tachometr, policie se tím nezabývá. Lidové noviny píší, že lidé ignorují protikorupční telefonní linky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Prodej téměř stoprocentního podílu státu ve zbrojovce Aero Vodochody se může ještě zkomplikovat, upozorňují Hospodářské noviny. Vláda má dnes rozhodovat o tom, kolik uchazečů o Aero pustí k hloubkové kontrole firmy. Je však možné, že místo toho požádá soutěžící, aby doplnili své podnikatelské plány. Zájemci totiž usilují spíše o koupi letiště než fabriky.

K továrně Aero Vodochody patří pozemek o rozloze 2,5 miliónu metrů čtverečních, ze kterých zhruba polovinu zabírá firemní letiště. Zájemci o Aero chtějí právě letiště rozšířit a povýšit ho na mezinárodní. Vláda ale chce hlavně zachovat leteckou výrobu a servis, zejména bitevníků L-159. Na tom trvá především česká armáda. Ta sice pro dosud vyrobené stroje nenašla kupce, přesto však počítá s tím, že by se cvičné letouny měly modernizovat, dodávají Hospodářské noviny.

Pašeráci cigaret měli skrýš na radnici ve Vojtanově, informuje dnešní Právo. Na toaletách ve 2. patře budovy bylo ukryto přes čtyři sta kartónů nelegálních cigaret. Podnět ke kontrole dali někteří radní, kterým bylo podezřelé, že se v noci v objektu pohybují cizí lidé a stěhují neznámé bedny. Na radnici totiž sídlí několik soukromých firem, jejichž zástupci mají klíč od vchodu.

Že by pašerákům pomáhal s úkrytem někdo ze zaměstnanců úřadu nebo dokonce některý z radních, starosta Vojtanova Lubomír Šustek odmítl. Místní lidé jsou odhalením pašeráckého úkrytu překvapeni. V obci nicméně panuje čilý obchodní ruch a Vojtanov je zaplavený prodejními stánky. Víc než Češi se tam pohybují Vietnamci a němečtí turisté, píše Právo.

Policie neřeší podvody při prodeji ojetých aut, zjistila Mladá fronta Dnes. Podle odborníků mají dva ze tří vozů přetočený tachometr. Vlastníci nebo prodejci aut pak běžně upravují tachometr tak, aby se auto zdálo méně ojeté. Ten, kdo si auto koupí, nemá šanci nic poznat. Problémem se ale podle listu nechce zabývat ani policie ani Ministerstvo dopravy.

Test Mladé fronty Dnes navíc ukázal, že ubrat kilometry na tachometru je snadné a firmy tuto službu veřejně inzerují. Podle Sdružení na ochranu vlastníků automobilů má přetočený tachometr až 60 procent vozů na trhu. Toto jednání by se dalo považovat za podvod. Ministerstvo dopravy se ale o věc nezajímá. Je to podle něj záležitost, která je mezi kupcem a prodávajícím a nemělo by ji tedy ministerstvo řešit.

Češi ignorují protikorupční telefonní linky, upozorňují Lidové noviny. Na linky, které byly zřízeny na několika ministerstvech, mohou lidé volat svá podezření na úplatné úředníky. Jestli se linky vyplácejí ale nemají státní úřady jak měřit, přijatých oznámení je navíc jen několik desítek. S korupcí na úřadech mají přitom zkušenost tisíce lidí. Podle ministerských úředníků i přesto linky efektivní jsou.

Podle mezinárodního šetření patří Česko vedle Rumunska, Litvy, Řecka, Bolívie a Ukrajiny k zemím, kde za poslední rok téměř třetina lidí zaplatila úplatek. Podle Transparency International se Česká republika v žebříčku výskytu korupce ve 140 státech pohybuje v šesté desítce. Stěžovat si anebo oznámit podezření na korupci mohou občané i na dalších úřadech, jako jsou třeba ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí a spravedlnosti, doplňují Lidové noviny.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme