Privátní ubytování je pro vysokoškoláky otázkou volby i nutnosti

Vysokoškolské koleje jsou mezi studenty populární formou ubytování a stále zde platí, že poptávka často převyšuje nabídku. Alternativou pro studenty, kteří místo na koleji nedostali, je pak místo na privátě. Bývá sice dražší, ale nese s sebou výhody větší svobody, pohodlí a soukromí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ubytování zdarma - ilustrační foto

Ubytování zdarma - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vysokoškolské koleje v Olomouci ani letos nedokážou ubytovat všechny studenty. A navíc zdražily. Cena za lůžko se měsíčně zvýšila přibližně o stokorunu.

Každý desátý student Univerzity Palackého v Olomouci, který chce bydlet na kolejích, tak má letos smůlu. Univerzita Palackého v Olomouci přitom láká ke studiu hned několika spoty a krátkými filmy.

Svůj sen studovat práva si tu po úspěšných přijímačkách splnil i Matěj Kubica. Studenou sprchu ale dostal při žádosti o koleje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je zájem o ubytování na kolejích v Olomouci, zjišťovla redaktorka Českého rozhlasu Blanka Mazalová

„Pomocí obodovacího systému každá oblast má snad jisté obodování. Tam hraje také roli například, jestli musíte přestupovat, v jaké části daného města jste a tak dále. A podle toho vám dá výsledek,“ přibližuje Matěj Kubica princip rozdělování studentských kolejí.

Sto dvacet kilometrů vzdálená Studénka ale na koleje nestačila a dojíždění by bylo pro Matěje hodně komplikované. Doprava do Olomouce by mu trvala v průměru hodinu a půl.

„Výuku bych stíhal, ale bylo by to s velkými obtížemi,“ připouští Matěj Kubica. A tak začal uvažovat o privátu - nejdřív finančně: privát sice stojí více o plus mínus čtyři sta korun měsíčně, ale rozhodně je to pohodlnější a snazší volba.

Časem ale přišel Matěj Kubica i na další výhody ubytování v soukromí. „To už je taková průprava do života. Musím si zařizovat většinou věci sám, opravovat sám, domlouvat se s majitelem,“ vypočítává Matěj Kubica.

Student práv nelituje volby ubytování na privátu. Na učení prý má víc klidu a studentského života si se svými kolegy - budoucími právníky - užívá taky naplno například ve studentských klubech.

Přednost mají nováčci

Lůžko na kolejích v Českých Budějovicích mají jisté jen žadatelé o ubytování z prvních ročníků. Starší studenti musejí počítat s tím, že se na ně nemusí dostat. Kapacita kolejí Jihočeské univerzity je 2300 lůžek, počet zájemců o ubytování byl v letošním roce ale o čtyři stovky vyšší.

Za ubytování na dvoulůžkovém pokoji student platí kolem dvou tisíc měsíčně. Za posledních deset let nebyla cena zvýšena.

„V době letních prázdnin provozujeme ubytování a stravování pro turisty. To, co my vyděláme během prázdnin, vkládáme do ubytování. Zatím se nám to daří,“ vysvětluje ředitel kolejí a menz Jihočeské univerzity František Vrtiška.

Ceny ubytování pro studenty v českobudějovických privátech zpravidla začínají na svou a půl tisících korun za osobu a měsíc.

Čtyřlůžkový pokoj se sociálním zázemím na chodbě není luxus

Vysokoškoláci v Praze si místo ubytování na koleji často volí možnost spolubydlení v soukromých bytech. Měsíční nájem za pokoj ve společném bytě je srovnatelný s poplatky za kolej, rozdíly v komfortu bydlení pak bývají nesrovnatelné.

„Po tom roce vás potom už nebaví, když se jdete vysprchovat, tak si vzít všechno a do sprchy chodit v žabkách, protože máte strach, že chytíte nějakou plíseň,“ popisuje vlastní zkušenost studentka Vysoké školy ekonomické Jana Jarošová, která strávila na Švehlově koleji Univerzity Karlovy jeden rok, a pokračuje:

Takhle bydli studenti v Praze | Foto: Kristýna Hněvsová

„Takhle je to příjemnější, že člověk má svůj věšáček se svým jménem, má tam svůj ručníček se svým monogramem a ví, že mu ho nikdo nevezme, když ho tam nechám přes noc.

Čtyřlůžkový pokoj bez sociálního zařízení na Švehlově koleji vyšel studentku na 2.200 korun měsíčně. Ve společném bytě pak obývá pokoj s další kamarádkou a měsíčně platí 3 tisíce korun.

Univerzita Karlova poskytuje ubytování studentům všech vysokých škol. Cena i kvalita 13 tisíc lůžek se pochopitelně liší. Jednolůžkových pokojů je žadatelům k dispozici pouze 800. I proto často míří vysokoškoláci do soukromých bytů.

Univerzita Karlova výraznější úbytek žadatelů o ubytování na koleji ale nepozoruje.

Koleje dražší než některé priváty

Vysokoškoláci v Brně na začátku akademického roku problémy s ubytováním nemají. Na některých kolejích dokonce zůstává pár volných míst, zájem o ně totiž v posledních letech poklesl.

Studenti dostávají státní příspěvek na bydlení přímo a mohou si tak vybrat, jestli se ubytují na koleji nebo dají přednost privátu. Najít vhodné bydlení v soukromí pro ně dnes většinou nepředstavuje velký problém.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ivan Holas zjišťoval, jaký je v Brně zájem o ubytování na kolejích

Za běžné bydlení se platí 2 až 3 tisíce korun. Koleje bývají někdy dokonce dražší než privát a jejich vybavení studentům ne vždy vyhovuje.

Masarykova univerzita má v současnosti12 kolejí. Nedostávají žádné dotace a spoléhají se na poplatky od studentů. Ceny se pohybují podle kvality od 50 do 120 korun za noc.

„Peníze nestačí třeba na vybavení některých kolejí, které jsou ale zase oblíbené, například Tvrdky. Protože jsou dva kroky od filozofické fakulty a pár kroků od pedagogické fakulty. Cena je tam nejnižší, snažíme se zajistit základní provoz. Studenti aspoň z diskuzí jsou spokojeni, protože rádi žijí v komunitě. Je to kolej bez recepce,“ říká ředitel Správy kolejí a menz Zdeněk Čížek.

Ivan Holas, Blanka Mazalová, Ivan Mls, Zuzana Rejchová, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme