Přivolat pomoc na horách bude snazší. Horská služba zavádí novou linku 1210

Už tuto sobotu začne fungovat nová tísňová linka Horské služby České republiky. Doteď lidé v nouzi museli volat na devítimístné mobilní číslo, které bylo navíc v každém regionu jiné. Nově bude stačit vytočit 1210. Dlouho očekávaná novinka by měla urychlit a usnadnit záchranu zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba | Foto: Horská služba ČR

Volání na horskou službu přes různá, navíc devítimístná mobilní čísla přinášelo třeba při záchraně zraněných lyžařů komplikace.

„Nebyl to masivní problém, ale stávalo se to. Spousta lidí si číslo nezjistí,“ potvrzuje náčelník Horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové lince Horské služby 1210 mluvil v Ranním interview Radiožurnálu náčelník Horské služby Jiří Brožek

Společnou linku chtěla horská služba několik let, dočkala se ale až teď. Od soboty 15. prosince si tak na jakýchkoliv horách bude možné zavolat pomoc na čísle 1210.

„To byl náš záměr, aby se číslo dobře pamatovalo. Vymysleli jsme k němu i slogan: Nechcete-li, abychom k vám dorazili deset minut po dvanácté, volejte číslo 1210,“ vysvětluje Adolf Klepš.

Samostatná mobilní čísla budou fungovat i nadále, jednotné národní číslo je ale praktičtější, a to nejen pro cizince.

„Software umí najít nejbližší oblast a vám to spadne na dispečera, který v dané oblasti slouží, a ten zařídí další,“ dodává náčelník krkonošských záchranářů.

Jednotné číslo na horskou službu je pro Čechy novinkou, v cizině běžná věc

Číst článek

Číslo Horské služby 1210 bude fungovat na trochu jiných technologiích než číslo tísňové linky 112. „Ale pokud někdo zavolá na linku 112 nebo 155 a bude potřebovat pomoc Horské služby, tak samozřejmě, že dispečinky jak hasičů, záchranné služby nebo policie jsou provázené s Horskou službou,“ upřesňuje náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Horská služba přesto lidem doporučuje, aby, pokud budou její pomoc lidé potřebovat, volali rovnou na číslo 1210. „Protože jejich volání bude přímo přesměrováno na dispečera příslušné horské oblasti a zkrátí se tím doba přepojování a vysvětlování na jednotlivých místech,“ říká Brožek.

Jednotná čísla mají horské služby v celé řadě evropských zemích. Třeba v Polsku ho používají už přes tři roky.

Martin Hromádka, Ondřej Vaňura, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme