Porota rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio vyhlásila vítěze. Poprvé i v kategorii podcast

Dvanáct rozhlasových děl ve čtyřech soutěžních kategoriích získalo ocenění na závěr mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Ve čtyřdenní přehlídce, která začala v pondělí a vyvrcholila ve čtvrtek večer, vyhlásila odborná porota v každé kategorii tři nejlepší příspěvky.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář a mediální analytik Filip Rožánek

Novinář a mediální analytik Filip Rožánek na festivalu Prix Bohemia Radio | Foto: Jiří Šeda

Na festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio se soutěžilo v sekci Dokument, Reportáž, Drama a nově také v kategorii Podcast, která reagovala na výrazný zájem o poslech i produkci podcastů, informovali ve čtvrtek pořadatelé festivalu.

‚Silná, krátká a napínavá reportáž.‘ Na Prix Bohemia Radio získal cenu i Petr Kubát z Radiožurnálu

Číst článek

„Gratuluji vítězům 38. ročníku soutěžní přehlídky Prix Bohemia Radio. Letos měla odborná porota těžké rozhodování, jelikož se přihlásilo velké množství mimořádných rozhlasových děl. Nicméně se podařilo vybrat vítězné příspěvky, které posouvají kvalitu současné rozhlasové tvorby a nabízí i skvělý zážitek z poslechu,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

„Těší mě, že se poslechových dní a nabitého doprovodného programu zúčastnilo velké množství návštěvníků, zejména studentů. Doufám, že pro ně byl festival přínosný,“ dodal.

Vítězové

Vítězná díla sekce Dokument představují celospolečenské problémy, jako je šíření dezinformací, užívání marihuany mladistvými nebo systém péče o ohrožené děti. Dva finálové příspěvky mezinárodní kategorie Reportáž poskytují svědectví o protestech v Bělorusku, dále porota ohodnotila silný příběh o komplikovaném porodu, který komplexně popisuje lékařský příběh.

V kategorii Drama odborná porota ocenila díla nabízející hluboký vhled do psychického rozpoložení hlavních postav. V nové sekci Podcast vyhrály příspěvky prezentující aktuální témata a s výrazným společenským dopadem.

V první kategorii Dokument získala ocenění Tereza Reková, autorka dokumentu To je pravda. Oceněna byla také Bronislava Janečková, autorka a režisérka dokumentu Tikot aneb Lenka 13 až 33, a Robin Mayer za dokument s názvem Co se hulí za školou.

V sekci Reportáž porota ocenila zástupce litevského rádia LTV za reportáž s názvem Přežít v Minsku. Běloruská aktivistka Olga pokračuje ve svém boji proti režimu z Vilniusu, zástupkyni rakouského ORF Radio Carola Schneider za reportáž s názvem Protesty pokračují a Petra Kubáta z Českého rozhlasu Budějovice za reportáž o komplikovaném porodu.

Do Jihlavy na včely i první českou bromanci. Dokumentární festival odhaluje kompletní program

Číst článek

V kategorii Drama bylo ve čtvrtek večer oceněno v prostorách Pevnosti poznání dramatické rozhlasové dílo s názvem Hoří, pod kterým je jako autor podepsán Sudabeh Mohafez, a drama Neklid s autorkou Klárou Vlasákovou, které uspělo zároveň i v sekci Podcast.

Třetím oceněným v kategorii drama je Tichá noc, pod kterou je jako autor podepsán Paul Plamper. V nové sekci Podcast porota ocenila také podcasty Sádlo (Ridina Ahmedová) a podcast České podsvětí, které vyrobilo Storylab Audio ve spolupráci s audio týmem Seznam Zpráv, uvedla mluvčí festivalu Blanka Bumbálková.

Festival Prix Bohemia Radio, který se v roce 2016 po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce, rozdával ocenění také v pondělí při slavnostním zahájení.

Cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře získal herec Ondřej Brousek; ocenění si vysloužil za herecký výkon v rozhlasové hře Largo desolato. Do Síně slávy byl uveden moderátor František Novotný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme