Příznivci Holešovské výzvy se opět sešli v Praze

Odstoupení vlády a prezidenta požadovala zhruba tisícovka příznivců Holešovské výzvy, kteří se i dnes, stejně jako včera, sešli na Václavském náměstí v centru Prahy. Poté se vydali k sídlu české televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protest na Václavském náměstí, který pořádala Holešovská výzva. | Foto: Filip Jandourek

První půlhodinu lidé poslouchali písničky jednoho z organizátorů. Pak na výzvu moderátora se shodli na tom, že se po skončení demonstrace se opět vydají k České televizi, kam se skutečně vydali.

Policie musela povolat posily, protože na Václavském náměstí bylo jen zhruba 15 policistů, kteří navíc museli uzavřít jeho horní část.

Lidé, kterých přišlo mnohem méně než včera, skandovali na adresu vlády: „Demisi!“ a „Už toho máme dost!“.

Holešovská výzva stále trvá na tom, aby byla po odchodu vlády jmenovaná dočasná vláda odborníků a začaly přípravy spravedlivějších voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Květa Moravcová mluví přímo z Václavského náměstí o demonstraci příznivců Holešovské výzvy v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Kdo dočasné ministry vybere a jak by mohl nový systém voleb vypadat, ale neřekli.

Organizátoři protestů podali trestní oznámení na Českou televizi. Vadí jim, že ČT prý o Holešovské výzvě téměř neinformuje.

Premiér Petr Nečas protesty příliš nekomentoval. Podle něj mají lidé právo vyjádřit svůj názor, a tedy i protestovat. Reformy jsou ale podle něj nevyhnutelné.

„Jsme v demokratické zemi. Každý má právo vyjádřit v souladu se zákonem svůj názor prakticky na cokoliv, včetně politiky vlády. Nicméně já považuji za nutné zdůraznit, že vláda České republiky pod mým vedením bude pokračovat v konsolidaci veřejných financí. Je to klíčový úkol,“ řekl.

Podle ministra práce Jaromíra Drábka vláda výzvu vnímá, její iniciátoři ale nenabízejí žádnou alternativu.

„Pokud dnes demonstrace jsou směřovány proti tomu, co dělá vláda, tak je potřeba nabídnout alternativu. Ano, každý má svobodně možnost vyjádřit názor a je skvělé, že žijeme v demokracii, ale je potřeba také nabízet alternativu. Pokud někdo říká, že se lidé mají mít lépe, to znamená, že všem je potřeba dát více peněz, no tak je potřeba to také z něčeho zaplatit a je potřeba říci z čeho,“ uvedl.

Včera přišly na pražské Václavské náměstí zhruba dva tisíce lidí. Poté se průvod demonstrantů vydal k sídlu České televize, kde se dožadoval přímého vstupu. Došlo i k potyčce s policií.

Až čtyři tisíce protestujících včera podpořily takzvanou Holešovskou výzvu v Brně, přes tisícovku se počet demonstrantů přehoupl i v Hradci Králové a v Ostravě.

Václava Marešová, Květa Moravcová, Jakub Šídlo, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme