Příznivci ultrapravice pochodovali ulicemi Litvínova

Na dvě stovky skinheadů a dalších příznivců ultrapravice pochodovalo ulicemi Litvínova. Připomínali si smrt svého kamaráda Miloše Reha, který před dvěma lety zemřel násilnou smrtí. Pochod, kterému asistovala policie, se obešel bez incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poté se pravicoví radikálové přesunuli do nedalekého Mostu, kde znovu následovala poklidná demonstrace. Účastníci vzpomínkové akce vyjadřovali nesouhlas s tím, že pachatel, který Miloše Rehu pobodal, byl odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti a nikoli za vraždu. Soud mu v únoru loňského roku vyměřil trest desetiletého vězení.

Ředitel mostecké policie Ladislav Loun Českému rozhlasu potvrdil, že jeho muži během pochodů v Litvínově a Mostě nezaznamenali žádný konflikt, narušení pořádku ani poškozování majetku.

Pravicoví extremisté, kteří se měli sejít na koncertu neonacistické skupiny Vlajka v Újezdu nad Lesy u Prahy, na místo srazu nedorazili. Původně ohlášené setkání mělo začít v 18 hodin a očekávala se na něm asi stovka příznivců hnutí skinheads. V pohotovosti bylo několik desítek policistů z Prahy 9 a Stálé pořádkové jednotky. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl Jan Holub z tiskového oddělení pražské policejní správy, na místo se dostavil jen organizátor srazu s několika aktivisty, kteří se pak v klidu rozešli.

O postupu proti rasismu bude v pondělí jednat vláda. Zpráva ministra vnitra Stanislava Grosse předkládá několik možností řešení, a to od trestní represe až po osvětu a prevenci. Zaměřuje se nejen na trestání protiprávního, rasisticky motivovaného jednání, ale také na takto zaměřené organizace.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme