Starostové chtějí snížit volební věk. ‚16letý člověk ve svém městě problémy vidí,‘ vysvětluje Rakušan

Zástupci politických stran v Česku budou diskutovat o snížení věkové hranice pro získání volebního práva. Starostové a nezávislí (STAN) navrhují, aby k volebním urnám mohli chodit lidé už od 16 let. Přišel již ten správný čas pro mladší voliče a voličky, nebo jde o příliš riskantní experiment? Právě to bylo hlavním tématem středečního pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.

pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan, předseda hnutí Starostové a nezávislí

Hostem Pro a proti byl předseda hnutí STAN Vít Rakušan (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Chceme to vyzkoušet nejprve na volbách do obecních zastupitelstev. Šestnáctiletý člověk ve svém městě problémy vidí a je žádoucí, aby se na životě komunity podílel,“ vysvětlil v pořadu Pro a proti předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měli bychom nechat volit šestnáctileté, jak navrhují Starostové a nezávislí? Pro a proti Veroniky Sedláčkové

Ten připomněl, že v Rakousku už šestnáctiletí volí ve všech typech voleb, ale začali tam s volbami komunálními.

„U nás jde statisticky o 2,17 % populace, tedy by přibylo asi 180 tisíc voličů. Při průměrné volební účasti je to spíše vzkaz mladým lidem: počítáme s vámi, začněte na městech a obcích, angažujte se,“ dodal.

Pokud se následně ukáže, že šestnáctiletí mají o volby zájem, mohou následovat další změny: „Nikdo nepředpokládá fatální vliv na výsledky voleb, takže se může uvažovat o rakouské cestě, kde naopak konzervativní křesťanští politici plné volební právo prosadili.“

„Chceme, aby si šestnáctiletí ozkoušeli u komunálních voleb rozhodovat, zda má v jejich městě vyrůst sportovní hala, čistírna odpadních vod a podobně. Chceme naučit mladého člověka demokratickému návyku, že zajímat se o život kolem sebe je potřeba... Vzkaz mladé generaci je: počítáme s vámi, chceme, abyste konečně byli ti, kteří přinesou zásadní společenskou změnu v naší zemi.“

Vít Rakušan

Rakušan dodal, že ve chvíli, kdy po mladých lidech chceme, aby se samostatně rozhodovali a třídili informace, měli by mít také v komunálních volbách šanci si vyzkoušet, že jsou toho schopni.

Není to nebezpečné pro společnost, ale je to otevření dveří nové generaci,“ uzavřel.

Potřebujeme analýzy

„Komunální volby jsou přijatelnější než parlamentní. Je to ale téma na hlubší debatu. Proto očekávám, že kolegové z hnutí STAN předloží jasné argumenty, proč by se toto mělo změnit,“ reagovala místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO).

Ta připomněla, že co funguje v Rakousku nebo Estonsku, nemusí nutně fungovat v České republice.

„Biologicky jsou sice dnes děti vyspělé velmi rychle, ale je třeba znát důkladné analýzy sociálního vyzrávání,“ vysvětlila.

Politička věří, že je dobře, že se tato debata v Poslanecké sněmovně a na výborech otevře: „Souhlasím, že jsou mladí lidé schopni nakládat s informacemi velmi zdatně, ale bohužel jim trochu chybí kontakt s realitou a skutečným světem.“

„Měli bychom vědět, jestli je 16letý člověk schopen zodpovědně volit, tedy jestli dobře vnímá, co se kolem něj děje. Jde o tak zásadní změnu, že potřebujeme analýzy sociologů a psychologů. Potom se takové změně nebudeme bránit, pokud budeme vědět, že je dostatečně vědecky podložená.“

Taťána Malá

Malá bude dle svých slov velmi ráda, pokud se mladá generace bude zajímat o správu věcí veřejných, politiku a dění u nás i ve světě.

Ale v tuto chvíli nejsem přesvědčena, že tohle je ta jediná a správná cesta. Rozhodně neříkám návrhu ne, ale je třeba otevřít debatu a postavit ji na podložených argumentech,“ vyzvala.

Veronika Sedláčková, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme