Pro Čechy do Libanonu poletí speciál. Mluví se o možné výměně za Fajáda

Pro pět Čechů, kteří zmizeli v Libanonu a kteří byli včera opět „nalezeni“, poletí ve středu vládní speciál. Muži byli nezvěstní od loňského července. Co přesně se tehdy stalo, není zatím úplně jasné, stejně jako chybí podrobnosti týkající se jejich osvobození. Podle neoficiálních zpráv by mohlo propuštění souviset s případem Alího Fajáda – Libanonce zadrženého v Česku, o jehož vydání usilují Spojené státy. Oficiální místa to nekomentují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku

Pět Čechů, kteří loni zmizeli v Libanonu, je na svobodě a v pořádku | Foto: Policie ČR, koláž Český rozhlas

Česká republika vyšle zítra do Libanonu letecký speciál, na jehož palubě budou i zdravotníci či policisté – rozhodnutí padlo na dopolední schůzce na ministerstvu zahraničí.

Pětice Čechů je nyní v rukách libanonské policie. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že se s nimi setkal český velvyslanec v Bejrútu, podle nějž jsou v pořádku.

Muži byli nezvěstní od loňského 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz, doklady a osobní věci v údolí Bikáa nedaleko syrských hranic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo zahraničí připravuje přesun pěti Čechů osvobozených v Libanonu. Hostem ČRo byl ministr Lubomír Zaorálek

Jednalo se o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec. Podrobnosti o jejich zmizení i způsobu, jak byli nalezení, zatím nejsou zřejmé.

„Okolnosti, jak se dostali na svobodu, vám příliš nepřiblížím, protože to, co mám spolehlivě, je pouze informace, že jsou v rukách libanonských bezpečnostních složek. Nám tak nebrání nic v tom, abychom připravovali jejich návrat do vlasti,“ řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Server Neovlivní.cz uvedl, že muži nebyli osvobozeni díky záchranné operaci, ale po vyjednávání, ve kterém sehrála důležitou roli česká vojenská zpravodajská služba.

„Žádné informace tohoto typu neposkytujeme. V kauze probíhá stále vyšetřování. Je tam řada otázek, na které bude muset být odpovězeno. A právě proto není na mně ani na ministerstvu zahraničí, aby případ komentovalo. V této chvíli připravujeme jejich převoz, všechno další bude v rukách Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten se bude k tomu moci kompetentně postavit,“ podotkl Zaorálek.

Muž žádaný Spojenými státy

Po zmizení Čechů libanonský tisk i vyšetřovatelé uváděli, že muži byli uneseni a že případ úzce souvisí s Libanoncem Alím Fajádem, jehož bratr dělal skupině v Libanonu řidiče.

Fajáda a další dva muže česká policie zadržela před dvěma lety. O jejich vydání požádaly Spojené státy, které Fajáda podezřívají z napojení na kolumbijské teroristy a obchodování se zbraněmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Čechů v Libanonu mluvili na ČRo Plus bezpečnostní analytik J. Schneider, odborník na Blízký východ B. Tureček a poslanec A. Seďa

Soudy rozhodly, že podezřelí mají být vydáni do USA. Fajádův advokát se nedávno obrátil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), po němž chce, aby věc předložil Nejvyššímu soudu.

Libanonský list L´Orient-Le Jour s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje dnes napsal, že propuštění Čechů je výsledkem dohody o výměně, která předpokládá Fajádovo osvobození. A podobné informace poskytly nejmenované zdroje z bezpečnostních složek i Českému rozhlasu.

Podle investigativního reportéra Radiožurnálu Janka Kroupy, který se případem dlouhodobě zabývá, je klíčovou otázkou, co česká strana za propuštění pětice nabídla, a verze nevydání Fajáda do USA se nabízí. „Nevíme, jak to vysvětlili Američanům, kteří do toho investovali velké úsilí,“ poznamenal Kroupa.

Češi, kteří loni zmizeli v Libanonu, jsou na svobodě a v pořádku

Číst článek

Ministr Zaorálek možnou souvislost obou případů nechtěl komentovat. „Tato záležitost se netýká v této chvíli ministerstva zahraničních věcí, nespadá to do naší gesce. Kdo by chtěl o tom něco vědět, musí se obrátit na ministerstvo spravedlnosti,“ uvedl.

Podle Kroupy panuje hodně nejasností i v tom, co co vlastně Češi v Libanonu dělali. Vojenská tajná služba by podle něj měla vysvětlit, co to vlastně bylo za operaci.

„Protože oni svým partnerům tvrdili, že důstojník vojenské tajné služby Martin Psík tam nebyl soukromě, ale plnil tajné úkoly. Problém ale byl, že tento důstojník měl profil na facebooku a byl dohledatelný na internetu. Co to je za špiona, kterého kdokoli během 10 minut odhalí?“ naznačoval Kroupa.

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Ani k této otázce nechtěl ministr Zaorálek říct nic bližšího. „Můžeme se pouze domnívat, nemůžu si dovolit spekulovat,“ řekl.

Na nějaké spolehlivé zprávy a závěry je tak zřejmě ještě brzy, jak upozornil i vedoucího Centra blízkovýchodních studií na Metropolitní univerzitě Břetislav Tureček.

„Tady je ohromný shluk různých informací, které se někdy doplňují, někdy navzájem vylučují. V těchto případech bývá zajímavé, že i to, co se zdá nejlogičtější nebo se nejčastěji třeba v médiích opakuje, tak může být vlastně jenom dezinformace, která má odvést pozornost od skutečné historie toho případu,“ poznamenal Tureček v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Podle něj lze v souvislosti s případem uvažovat i o tom, jakou roli v něm hrála nebo hraje rivalita českých tajných služeb – civilní rozvědky a vojenského zpravodajství.

„Potom samozřejmě zase – každá z těch služeb si hraje svoji hru, pouští své vlastní informace, aby prosadila svoji verzi do médií a tak dál,“ dodal Tureček.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme